A. ie. Afdeeling, No. 8g86. Nota. Wordt ▼erxocht bij het antwoord den d«- tnm f de afdeeling en het nummer de zer Mifsive naauw- ieurig aan te halen Onderwerp. Voorziening van drinkwater voor het vee. Mi nu Er. burg den 21 Augustus 1826. De aanhoudende droogte, doet volgen» mijne informatiën het drinkwater voor het vee zoodanig verminderendat de voorziening van liet openbaar gezag noodig wordt geoordeeldten einde er reed» voorloopig maatregelen worden genomen om de onheilen voor te kinöendio uit een onverhoopte plaats te hebben watergebrek te dugte» zijn. Ik wil UEd. daarom op deze aangelegenheid bijzonder hebben oplettend gemaakt, en het uwe zorge hebben aanbevolen, om deswege spoedige en afdoende maatregelen te nemen. In de eerste plaats zal er moeten wordên nagegaanof het aanwezige drink water bij de Landlieden en Veehouders voor de behoeften van hun vee vol doende isvervolgens zullen de gelegenheden die in de Gemeente bestaan om water te kunnen verkrijgenmoeten worden opgenomenzoo als de vijvers der buitenplaatsen en hofsteden en andere plaatsen alwaar zich voor raad van water bevind; de bestaande of verlaten welputten welke door rei niging of uitgraving der modder meerder water zouden kunnen geven of zoo danige andere plaatsen in weilanden vroonen en duinen of andere gronden als wddr door graving water te bekomen is, ten einde daar van ingeval van nood gebruik te kunnen maken. Terwijl, zoo er aanvankelijk in nwe Gemeente gebrek aan water bestaat of dit aanstaande isUEd. ten koste der Gemeente met de Eigenaars van zoodanige vijverswelputteu eu grondenin overleg zullen tredenom daar van des noods tegen behoor lijke schadeloosstelling ten nutte van het algemeen gebruik te mogen ma ken na welke schikkingen de plaatsen Waar water te verkrijgen isaan de Landlieden en Veehouders die daar aan behoefte hebben, zullen moeten worden aangewezenen het gebruik daar vanonder het Bestuur en toezigt van één of meer Leden van den Gemeente-raadof des noods van den Veldwachter geregeld; kunnende UEd. zich verder voor geautoriseerd houden, om al het geen wat daar en boven redelijker wijze strekken kan om in de bestaande behoeften te voorzienals het bruikbaar maken van verlatenhet zuiveren van bestaande en het graven van nieuwe welputten ten koste van de Gemeente aan te wendentot vinding van welke kosten voor zoo ver daarin niet bij de Plaatselijke begrooting is voorzien, nader bij Heeren Gedeputeerde Staten kan worden gedaaneene aanvrage om allo catie op de onvoorziene uitgaven of disponibele fondsen. Ik zal onverwijld uw berigt inwachtenhoedanig het ten deze in uwe Gemeente gesteld is, en van het geen door UEd. ter uitvoering der aan gewezene maatregelen is verrigt. Het spreekt vau zelvedatzoo de bestaande droogteook reden mogt geven, om voor gebrek aan water voor den Mensch te vrezen, UEd. be voegd isom ook daar omtrentdoelmatige maatregelen te nemen en voor te stellen. De Gouverneur van de Provincie Zeeland, van VREDENBURCH. Aan de Heeren Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten plat ten Lande in de Provincie Zeeland. Afbeelding 37. Circulaire van de Gouverneur van Zeeland uit 1826 betreffende maatregelen ter voorziening in drinkwater. (31 75

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 77