(1 It I X m -Sfe"... gt* Afbeelding 42. Rooms Katholieke kerk te 's-Heerenhoek. gebouwd in 1796 en afgebroken na de bouw van de huidige kerk in 1874. Tekening door L.J. Dhaenens. 2. Vernieuwen van de voorgevel. De nieuwe voorgevel werd opgetrokken van „gelderse ondersteen" en tot de hoogte van de dakvoet gemetseld ter dikte van twee steen en daarboven anderhalve steen. Het steenformaat was gemiddeld ca. 5.1 x 11 x 22,5 cm. De steen was dus belangrijk dikker dan die van het oude metselwerk. Om nu toch in verband met de zijgevels te kunnen metselen, werden de lint- voegen dun gehouden. Van het in het zicht blijvende nieuwe metselwerk werden vóór het voegen de lintvoegen bijgehakt. zodat na uitvoering van het voegwerk geen verschil te zien was. De aansluiting van het nieuwe metselwerk op het oude werk van de zijgevels werd zorgvuldig uitgevoerd, wat niet wegneemt dat een en ander goed waarneembaar bleef, zoals afbeelding 40 toont. Uit constructief oogpunt is het metselwerk van de nieuwe voorgevel eigenlijk onvol doende. Het muurwerk bestaat in feite uit twee tegen elkaar staande éénsteens muren, waarbij slechts op enkele plaatsen enige stenen als verankering in beide muren grijpen. Op afbeelding 41 is deze uitvoering duidelijk te zien. De vormgeving van de nieuwe voorgevel is waarschijnlijk afgeleid van de architectuur der toen malige Rooms-Katholieke kerk op het dorp die gebouwd was in 1796. Zie afbeelding 42. Hoewel bij de nieuwe voorgevel niet van een bepaalde stijl gesproken kan worden, zelfs niet van de vroeger zo vaak verguisde neoclassicistische Waterstaatstijl, is de vormgeving toch geslaagd te noemen. De verhoudingen zijn evenwichtig, terwijl de combinatie van de drie boven elkaar gelegen rondbogen (deur, raam en topgevel) de gevel een geheel eigen karakter 82

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 84