dorp." (113) In de volgende vergadering krabbelde iedereen terug en beperkte men zich tot het bespreken van mogelijkheden om de kerk te restaureren. Na onderzoek vonden kerkvoogden dat de muren nog in goede staat waren en dat de kerk best opgeknapt kon worden. Nieuwbouw was nog niet van de baan. want er werd besloten een tekening voor een nieuwe kerk te laten maken. (114) Het ontwerp werd gemaakt door de architect H. van der Kloot Meyburg; de bouw kosten werden op 11.000,— begroot. (115) Voor die hoge kosten deinsde men terug zodat het plan voorlopig niet doorging. Door de kort nadien ontstane vacature die bijna een jaar duurde, kwamen de bouwplannen pas weer ter sprake in 1909. Ds. Arie Kortleve. bevestigd op 4 oktober 1908. nam de draad weer op en stelde voor de kerk te verbeteren en daartoe een onderzoek te laten instellen. Ook dit had voorlopig geen resultaat. Korte tijd later, op 6 juni 1909. overleed de predikant op 26-jarige leeftijd. Het duurde nu tot 1911 voor er weer met kracht aan de plannen werd gewerkt. Onder leiding van de nieuwe predikant, ds. A.R. de Jong. werd in augustus van genoemd jaar. door kerkeraad en kerkvoordij gezamenlijk, besloten een commissie in te stellen die gelden bijeen moest brengen voor een nieuwe kerk. (116) Pas in april 1912 werd het plan geopperd zowel de kerk van 's-Heerenhoek te restaureren, als in Nieuwdorp een nieuwe kerk te bouwen. Aan hen die reeds geld gegeven of beloofd hadden voor een nieuwe kerk. werd de vrijheid gelaten dit desgewenst te bestemmen voor restauratie van de kerk in 's-Heerenhoek. (117) Opnieuw werd een commissie benoemd die nu de plannen verder moest uitwerken. Als gevolg van haar advies werd nog in hetzelfde jaar door de timmerman A. Otte te Nieuwdorp het dakbeschot gerepareerd en een nieuwe dakbedekking van blauwe kruispannen aangebracht. De kosten waren 311.—. (118) Op 18 mei 1913 deed weer een nieuwe predikant zijn intrede in 's-Heerenhoek: ds. J.H. Buinink. Deze kwam al vrij spoedig met het plan niet alleen in Nieuwdorp een nieuwe kerk te bouwen, maar bovendien de kerk te 's-Heerenhoek af te breken en door een kleinere nieuwe te vervangen, waar door de onderhoudskosten veel minder zouden worden. (119) Restauratie in 1917 Het hernieuwde plan om de kerk, in plaats van te restaureren maar af te breken, viel blijkbaar ook nu niet in goede aarde: het kwam althans voorlopig niet meer ter sprake. Toen in 1915 de burger lijke gemeente een nieuwe openbare school bouwde, bood zij de kerk de oude school te koop aan voor 350,—. Dat bedrag kon men niet betalen zodat de school aan een particulier werd verkocht. (120) Tijdens het sloopwerk ontdekte deze een belangrijke scheur in de achtergevel van de kerk. De architect W. Bierens uit Biezelinge die voor advies werd geraadpleegd, adviseerde, na overleg met het Bureau ter bewaring van, en het toezicht op de Monumenten van Geschiedenis en Kunst te 's-Gravenhage, een grote restauratie uit te voeren, waarvoor hij twee verschillende plannen opstelde. Ook nu werd weer overwogen om het gebouw maar te slopen en er een nieuw voor in de plaats te zetten. Hoewel de Rijksarchitect voor de Monumenten. Ad. Mulder, vanwege de in 1832 uitgevoerde verbouwing geen illusie had ..omtrent het architectonische" van de kerk. adviseerde hij toch het gebouw te behouden en te restaureren. (121) Het eerste plan van Bierens werd begroot op 2.808.76. het tweede op 3.360.80. (122) De keuze viel op het goedkoopste plan dat voor een bedrag van 2.695,op 23 november 1916 werd aangenomen door A. Otte te Nieuwdorp. (123) Naast het werk aan het interieur, dat in het volgende hoofdstuk is beschreven, omvatte deze restauratie in hoofdzaak het herstellen van gebreken aan muren, dak en dakruiter. (124) 96

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 98