St.-Nicolaasfeest. TOMBOLA oplredcn van den lieer en Mevrouw FORVÉLY, Yereeniging tot het bevorderen en regelen van Volksvermaken. Donderdag 11 December, Voorstelling in de goochelkunst. SINT NICOLAASFEESTEN IN GOES. 1868-1892 des avonds te 7 uren, in «Ie Schouwburgzaal te Goes: en Mandolinist en Guitariste. De deuren der saai worden te zes uren ge opend. Na 7 uren worden geene Loten meer uitgereikt. Namens het bestuur, L. M. Van CAMPEN, Secretaris. Aankondiging van het Sint Nicolaasfeest in 1879. Goesche Courant 11 december 1879. Al stond de tombola ieder jaar op het programma, toch was dit onderdeel van het feest sinds het begin van de jaren tachtig niet onomstreden binnen de vereniging. Er waren bezwaren tegen de lange duur van de trekking en tegen de hoge kosten voor de prijzen. Toch hadden pogingen om de tombola van het programma af te voeren geen succes. Want de tombola was, in de woorden van een van de leden, ,,de kurk waarop de Vereeniging voor Volksvermaken drijft". De voor zitter van de vereniging voegde daar wel aan toe ,,dat het een dure kurk is" (7). Afschaffing van de tombola zou leiden tot een uittocht van leden. Pas in 1893 vond men dat binnen het bestuur geen doorslaggevend bezwaar. Dat betekende tevens het einde van de reeks St. Nicolaasfeesten van de vereniging. Hoe stond het met de rest van het programma? Onderdelen als muziekuitvoeringen en poëzie- voordrachten bleven steeds op het programma staan, maar veranderden van karakter. Vanaf het eind van de jaren zeventig werden ze niet meer zozeer gegeven door in Goes wonende amateurs en verenigingen, zoals de harmonie Volharding of de rederijkerskamer Aurora, maar door van buiten Goes afkomstige beroepsartiesten, zoals een goochelaar, een komiek-zanger en zelfs een „trapéze-equilibrist". Maar aan het eind van de jaren tachtig doet zich op dit punt weer een kentering voor: dan zijn het weer Goese amateurs die bijvoorbeeld de voordrachten verzorgen. De hierboven beschreven feesten zouden tegenwoordig door weinigen herkend worden als St. Nicolaasfeesten, wanneer daarvan alleen het programma voorgelegd zou worden. Evenmin zou 101

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1989 | | pagina 103