soTrïe eenige Dames en Heeren, Schouwburgzaal der Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" SINT-NICOLAASFEEST op Donderdag 27 November 1884, JOHN HELSLOOT men ze direct in verband brengen met het streven het volksvermaak te „veredelen". Hoe dacht men daar in die tijd zelf over? Vloeiden deze feesten voort uit het doel van de vereniging? De bronnen geven daarover geen direct uitsluitsel. Een motief om dit feest te gaan vieren werd door degenen die het in 1868 voorstelden, althans volgens het notulenboek, niet gegeven. Wel was al eerder, in een ingezonden stuk in de Goessche Courant, door „Een vriend van Volksvermaken", de wens uitgesproken dat de vereniging eens een vrolijk winterfeest" zou geven. Dat zou passen in de tot dan gegeven reeks van feesten, die de strekking hadden om vreugde en vrolijkheid te verspreiden ook onder hen, wier deel vaak kommer is, en deels om den geest op eene aangename wijze te beschaven" (8). Ik heb slechts één, merkwaardige, bewijsplaats gevonden voor de ver houding van het St. Nicolaasfeest tot het doel van de vereniging. Ter gelegenheid van de 70e verjaardag van koning Willem III werd in Goes een optocht gehouden, georganiseerd door de Vereniging voor Volksvermaken. Een van de nummers daarin was een „gedecoreerde wagen", getiteld „Het doel van de Vereeniging, voorgesteld door gecostumeerde personen: Melpomene, Terpsichore, St. Nikolaas, Orpheus en Apollo" (deze figuren moesten respectievelijk de tragedie, de dans, de zang en de muziek voorstellen) (9). Toch is de terughoudendheid van de bronnen niet echt onbegrijpelijk: het gold immers in de negentiende eeuw als vanzelfsprekend dat zang en muziek, toneel en poëzie een beschavende uitwerking hadden op het publiek. Wel merkwaardig is de noemer van een St. Nicolaasfeest voor de combinatie van deze elementen. Mogelijk heeft bij deze keuze het volgende meegespeeld. In de tweede helft van de negentiende eeuw heeft zich een nogal hevige discussie afgespeeld over de wederzijdse merites van het Sinterklaas- en kerstfeest, overigens in de eerste plaats opgevat als kinderfeest (10). Deze TE GOES. te geven door ten voordeele van het aanstaand voor onvermogende kinderen, 's avonds te 7 uren. ENTREE f 0.99. Plaatsen zijn te bespreken bij loting op den dag der uitvoering, des voormiddags te 10 uren, in de Sociëteit V. O. V. a 10 cents extra per plaats. Programma's der Soiree zijn alsdan ver krijgbaar a 10 cents per stuk. Aankondiging van het Sint Nicolaasfeest in 1884. Goessche Courant 25 november 1884. 102

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1989 | | pagina 104