F. OSSEWAARDE De Witte is onduidelijk omdat de criminele sententies van het Hof van Holland en Zeeland over deze periode verloren zijn gegaan. Vermoedelijk had hij echter geprobeerd om door verspreiding van pamfletten een oproerige stemming te kweken en de gereformeerden uit de vroedschap te weren (94). Dit kwam in de openbaarheid, en in oktober 1609 werd hij voor het Hof gedaagd dat hem op 19 december veroordeelde tot confiscatie van goederen en tot verbanning uit Goes (95). De Witte was het met dat vonnis niet eens en hij ging in beroep bij de Hoge Raad. Het provinciale Hof ontkende echter dat deze mogelijkheid van appèl voor Zeeuwse onderdanen bestond. Toen de fiscaal van de Hoge Raad vervolgens om de stukken vroeg, werden die wel overhandigd, maar men liet ze vergezeld gaan van de mededeling dat een eventuele herroeping van het vonnis niet aanvaard zou worden. Daarop volgde meer dan een halfjaar van touwtrekken tussen het Hof en de Hoge Raad totdat uiteindelijk Staten van Zeeland beslisten ten gunste van de Hoge Raad (96). Deze veroordeelde De Witte, die toen al als baljuw was afgezet, in 1611 tot een zesjarige verbanning uit Goes en een boete van duizend ponden Vlaams (f. 6000,—) (97). Van enigszins andere aard waren de crises van 1657 en 1692, al werden ook deze veroorzaakt door een misplaatst machtsvertoon van de baljuw. De aanleiding was in beide gevallen dezelfde. Bij de jaarlijks op Tweede Kerstdag door het college van burgemeesters en schepenen te verkiezen stads- rentmeesters staakten de stemmen en de baljuw meende als grafelijk officier het recht te hebben om te beslissen. Hij baseerde zich daarbij op twee 15e eeuwse privileges volgens welke „onsen Bailliu sal mogen kiesen twee goede eerbare mannen tot rentmeesters. (98). In 1656 ontkenden de beide burgemeesters dit. Zij hadden samen met vier schepenen twee andere kandidaten dan de baljuw gestemd en ze dreven hun zin door. De niet erg geliefde baljuw Danckaerts, die al eerder in augustus bij de Staten van Zeeland had geklaagd dat hij buiten de wetsvermaking was gehouden, deed nu opnieuw zijn beklag en beschuldigde de burgemeesters van het aanzetten tot oproer (99). De Staten wisten blijkbaar niet goed raad met de situatie want ze gelastten een uitgebreid onderzoek door negen „Fameuse advokaten" die op basis van enkele andere privileges tot de conclusie kwamen dat de baljuw geen recht van stemmen had. Desondanks kozen de Staten voor een middenweg. Zij bepaalden dat de oude rentmeesters in functie moesten blijven. Dit viel bij de burgerij niet in goede aarde. Ze roerde haar stem en op 24 maart 1657 kwam het tot rellen waarbij twee doden vielen. Men hield dat vervaarlijck monster" van een baljuw met zijn afgebrande consciëntie en grooten appetijt van heerschen en domineeren" nu voor alles verantwoordelijk en op 29 maart dwong de oproerige burgerij hem „ter liefde ende ruste van de Stad sijn degen neder te leggen" (100). De rust leek weer te keren toen de baljuw inderdaad terugtrad. Maar intussen zon Danckaerts op wraak. Hij ronselde een aantal strijdlustige inwoners uit de omringende dorpen en probeerde in de nacht van 16 op 17 mei 1658 met geweld zijn oude post te heroveren (101). Dat baatte hem echter niet. De burgerij keerde zich ten tweede male tegen hem en hij moest ijlings het veld ruimen. Het betekende het definitieve einde van Danckaerts' Goese carrière. In augustus 1658 werd hij bij verstek met een aantal van zijn medestanders veroordeeld tot verbanning uit Holland, Zeeland en West-Friesland en een boete van 500 pond. Voorlopig was de vrede hersteld, maar de voedingsbodem voor een nieuw conflict bleef aanwezig doordat de baljuw steeds meer in zijn macht werd beknot. In december 1691 was het weer zover. Opnieuw vormde het staken der stemmen bij de rentmeestersverkiezing de aanleiding (102). Baljuw Cornelis Eversdijk, één burgemeester en vier schepenen kwamen in botsing met burge meester Adolf Westerwijk en de vijf andere schepenen waarbij de baljuw ondanks de herinnering 26

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1989 | | pagina 28