DE STICHTING VAN DE KOOPMANSBEURS TE GOES De achtergevel van Grote Markt 17, de voormalige Koopmansbeurs, omstreeks 1950. Foto Gemeentearchief Goes, collectie Goudzwaard. niet meer de markt opgaan of erger de herbergen bezoeken, maar achter het beursgebouw in besloten kring hun handel kunnen voortzetten. Ter wering van de zomerhitte en de winterkoude vindt men de plaatsing van ramen tussen de frontkolommen aan de markt een geschikte oplossing. Concreet wordt gevraagd om nieuwe monstertafels, losse zitbanken, het controleren van het rook verbod en verkorting van de openingstijd. Twee uur vindt men voldoende. Als laatste wil men dat er een boete komt op het buiten het gebouw monsteren en handelen. Het jaarverslag van 1840 geeft aan dat er niet veel verbeterd is. Kopers en verkopers maken slechts een gering gebruik van het gebouw, men gaat meestal direct naar de omliggende herbergen. Er is ook duidelijk minder koopaanbod. Dit is echter te wijten aan het mislukken van de zaadoogst. In de wintermaanden blijkt het dat alleen de drie commissarissen in het gebouw aanwezig zijn. Nogmaals dringt men aan op verbeteringen. In de jaren hierna gaat het beter. Het is niet te achter- halven of men in de voorgevel ramen plaatst. Op een foto van ca. 1890 blijkt daar nog niets van. Een foto uit het eerste kwart van deze eeuw geeft aan dat er nu ramen zijn aangebracht tussen de bogen aan de marktzijde. Wel speelt de handel zich nog af voor het gebouw. Er waren dan ook palen geplaatst waaraan men tijdens de markt kettingen hing. Op die manier kon men zich ongestoord ophouden voor het gebouw. Later wordt achter de beurs een hal gebouwd. In 1950 wordt er besloten tot een grote verbouwing. Enkele jaren later is deze vernieuwbouw gerealiseerd. Van het interieur van de oude beurs bestaan geen foto's. Er zijn echter twee foto's die ons een beeld geven van de achtergevel van het oude beursgebouw. Ze zijn in 1949 of 1950 gemaakt door K. Goudzwaard, toenmalige chef van de afdeling plantsoenen van de gemeente Goes. Er werd een manifestatie gehouden van de Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Goes. 73

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1989 | | pagina 75