LOON NAAR WEGEN, DE VERENIGING WEEGBRUG DE EENDRACHT" TE WOLPHAARTSDUK, 1898-1966 V. Arnhem, Openluchtmuseum, met de herbouwde weegbrug, 1989. Foto A.E.J. de Jong, Gemeentearchief Goes. 4. Naschrift, de Weegbrug Eendracht 1958-1966 Aangezien verdere bronnen ontbreken, is niet bekend voor hoeveel jaar de vereniging in 1958 opnieuw is aangegaan. Zeker is, dat na de afsluiting van de Zandkreek op 4 mei 1960 door de dam bij het Katseveer, de ontvangsten terugliepen. De afvoer van landbouwproducten had steeds meer per vrachtauto plaats. Op 22 juli 1965 is de weegbrug Eendracht voor het laatst gekeurd door de weegbrugcontroledienst van de gezamenlijke suikerindustrie, voor het wegen van bieten en pulp gedurende de campagne van 1965. In het voorjaar van 1966 kwam er bericht van de gezamenlijke suikerindustrie, dat men stopte met de afvoer van suikerbieten per schip uit de haven van Wolphaartsdijk. Daarmee was de weegbrug voor de weegbrugvereniging onrendabel geworden en besloot men tot liquidatie. De toenmalige secretaris-penningmeester, de in 1982 overleden Ph. Cok, heeft de liquidatie uitgevoerd en het voordelig saldo onder de aandeelhouders verdeeld (42). De weegbrug is omstreeks februari 1966 voor 500,gekocht door de firma Gebr. L.D. C.W. van Damme, destijds gevestigd in de Hoofdstraat 30 te Kortgene voor de handel in ruwvoeder, aardappelen, granen, zaden, zaaizaden en peulvruchten, het opslaan en drogen van landbouwproducten en benodigdheden (onder meer het drogen van cichorei) (43). De firma Van Damme gebruikte de weegbrug voor het wegen van alle door haar verhandelde producten. De brug werd bediend door de weger van de firma, J.J. Flipse te Wolphaartsdijk. Behalve wegen deed de heer Flipse ook de inkoop van granen op Zuid-Beveland voor Van Damme en genoot een groot vertrouwen bij de boerenstand ter plaatse. De firma Van Damme was in 1898 door Cornelis Jacob van Damme te Kortgene gevestigd als handel in landbouwproducten. Het bedrijf had zich in de tweede helft van de 19de eeuw ontwikkeld uit een beurtschippersbedrijf op Rotterdam annex graanhandel, een in die tijd veel voorkomende combinatie. 95

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1989 | | pagina 97