M.J. LE CLERCQ Logisch dat de leerling de andere dag voorstelde dit lied maar met de hele klas te zingen in plaats van de les te overhoren. Helaas. Oliemans had geen gevoel voor humor en het feest ging niet door. Algebra, goniometri, hogere wiskunde, natuurkunde en cosmographie waren de vakken van drs. A. Nordlohne. een kampioen in het dicteren waardoor er (te) weinig tijd overbleef voor de onontbeerlijke proeven die het vak natuurkunde zo aantrekkelijk hadden kunnen maken. In mijn laatste cursusjaar 1939-1940 werden voor het eerst inde geschiedenis van de HBS de beginselen van de hogere wiskunde, differentiaal- en integraalrekening, verplicht gedoceerd en Nordlohne kon nu niet terug vallen op een oud dictaatcahier. Hij was dus genoodzaakt zijn uiterste best te doen bij dit nieuwe onderricht, opdat de grondbegrippen zo goed mogelijk zouden overkomen en zij die zich verder in dit vak hebben bekwaamd zullen erkennen dat hij daar wonderwel in is geslaagd. Drs. E. Jacobi bracht ons de eerste beginselen bij van plant- en dierkunde. Het tweede cursusjaar moet voor hem moeilijker zijn geweest dan voor de leerlingen want de meeste lessen waren gewijd aan de bevruchting, celdeling en voortplanting van kikkers. De vermelding dat de voortplanting bij zoogdieren op een dergelijke wijze plaatsvindt en het vertonen van een door hem zelf genomen dia van twee parende wandelende takken besloten JacobTs sexueel onderricht in het tweede schooljaar. Ongetwijfeld heeft hij zich in zijn latere leven als directeur van Artis heel wat prettiger gevoeld dan als biologieleraar van een stelletje roerige pubers dat geen gelegenheid kreeg om energie kwijt te raken. Aardrijkskunde en geschiedenis werden gedoceerd door J. Zuring, een van oorsprong Twentse onderwijzer die door hard werken zijn twee MO-actes had gehaald. De man was bezeten van onze kolonie Nederlands-Indie en hij kon daarover dan ook met zeer veel kennis van zaken vertellen. Dat hij ons in de dertiger jaren al bij herhaling informeerde over een nationalistische beweging van Soekarno en de zijnen, iets wat hij wel begreep maar zeer betreurde, moet als iets heel bijzonders voor die tijd worden beschouwd. Jammer dat door die Indische vertellingen geen tijd overbleef voor de brandende Europese perikelen. Helaas ontsnapte de Spaanse burgeroorlog zo geheel aan onze aandacht. De R H.BS. omstreeks 1930. Thans staat op deze plaats het Stadskantoor van de gemeente Goes. Collectie Gemeentearchief Goes. 10

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 12