BEVELANDS SCHOOLLEVEN IN DE DERTIGER JAREN Voor het vak Nederlandse taal en letterkunde was de eerste jaren drs. J. Smit verantwoordelijk. Hij promoveerde op een proefschrift over Potgieter en vertrok kort daarna naar Australië. Deze leraar ben ik eeuwig dankbaar doordat hij dialecten als hobby had en ons daarbij betrok. Zo leerde hij ons het verschil in het Vlaams tussen het dialect van Antwerpen en dat van Brugge. Menig leerling is zich daardoor al heel jong voor dialecten gaan interesseren. Dr. Smit werd opgevolgd door drs. J. van der Woude, een jonge docent die ons in de kortste keren liet kennis maken met moderne dichters en schrijvers en dat waren voor die tijd Slauerhof, Vestdijk, Marsman, Du Perron, Ter Braak en Elsschot. Van der Woude verstond als geen ander de kunst belangstelling te wekken voor de „Schone Letteren" en dat nog wel bij leerlingen met uitgesproken aanleg voor wis- en natuurkunde. Het was toch wel een prestatie B-leerlingen in korte tijd zo ver te krijgen dat ze later „groots en meeslepend" wilden leven, indachtig Marsman. De belangstelling voor dialect en het goede boek heeft me nooit meer verlaten. Drs. C. de Wijs, eveneens een jonge leraar, in 1934 zo van de Universiteit in Goes neergestreken, onderwees Frans. Het vervoegen van werkwoorden was zijn hobby met het gevolg dat dit onderdeel van de Franse taal er in gehamerd werd. Tientallen jaren later heb ik bijna dagelijks Frans moeten spreken of schrijven, beroepshalve, en vele malen is me een compliment gemaakt voor het feilloos vervoegen; hulde voor de docent die dat heeft bewerkstelligd. De kennis van de Engelse taal werd ons bijgebracht door de lerares A. der Kinderen. Ze was oud, zag het onderwijs niet meer zo zitten en ging vrijwillig vroegtijdig met pensioen. Haar opvolger, drs. Hartstra kon in het laatste cursusjaar alleen maar puinruimen met veel extra lessen in de middagpauzes. J. Reinders Schilt doceerde Duits. Een man die zeer leed onder de opkomst van Hitier en de angst voor een dreigende oorlog. Op donderdag 29 september 1938 sloten Hitler, Mussolini, Daladier en Chamberlain het zo beruchte verdrag van Munchen waardoor de vrede in Europa tot in de verre toekomst gewaarborgd zou zijn. De andere morgen, het derde lesuur, stond Duits op het lesrooster. Reinders kwam laat het klaslokaal binnen en zei dat hij geen les kon geven nu er gistermiddag besloten was dat er nooit meer oorlog in Europa zou komen. Hij was erg geëmotioneerd en begreep niet dat wij zo lauw reageerden; we moesten toch beseffen dat er nu geen oorlogsdreiging meer was, de grote bazen waren gisteren in Munchen als vrienden uit elkaar gegaan. Enige maanden later was Reinders ge storven. Pas in september 1939 werd hij opgevolgd door de donkerharige slanke piepjonge lerares dra. N. Ruis van Dugteren. Ze was slechts enkele jaren ouder en kleiner dan de meeste jongens uit de eindexamenklas. Ze moet zich gevoeld hebben als een ervaren dompteuse in een leeuwenkooi, want ze hoefde de raddraaiers in de klas maar aan te kijken met haar mooie grote donkerbruine ogen om de klas muisstil te krijgen. Ze was allerliefst tijdens het mondelinge eindexamen Duits: een week ervoor nam ze alle vragen met ons door die ze op het mondeling zou stellen met het vriendelijke verzoek dan niet al te vlug te antwoorden, omdat dat wel eens in de gaten zou kunnen lopen.En zo is er bij de examencandidaten van 1940 meer van Ruisje blijven hangen dan van de Duitse taal. H. van der Spoel verzorgde de lessen in hand- en lijntekenen. Na de oorlog werd hij docent aan de Academie voor Beeldende Kunst in Amsterdam en adviseur inzake kunstzaken voor Koningin Juliana. Ook hij was een jonge leraar met een uitgesproken voorliefde voor jonge moderne Franse schilders, in het bijzonder Braque. Hij was een groot voorstander van vrije expressie en had de gave moderne kunst te leren begrijpen. Met Van der Woude waren zij de leraren die ons cultuur bijbrachten, op hoe bescheiden wijze dan ook. Goese laureaten kunnen Van der Spoel en Van der Woude daar niet dankbaar genoeg voor zijn. Iets heel bijzonders was wel het initiatief van Van der Spoel om op een vrije woensdagmiddag met de 11

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 13