M.J. LE CLERCQ twee derde klassen op de fiets naar Middelburg te gaan en daar de expositie te bezoeken van schilderijen van W. Kimpe, een destijds zeer moderne schilder die zich in de eerste wereldoorlog als Belgische vluchteling in Middelburg had gevestigd. De excursie was vrijwillig en we hadden nu niet bepaald de indruk dat de directeur er achter stond maar het was tenslotte een facultatieve uitspatting op een vrije middag en daar was van de zijde van de school niet veel tegen te doen, hooguit een kritische opmerking aan het adres van de leraar die zoiets frivools durfde te ondernemen. Het is begrijpelijk dat de belangstelling van de leerlingen uit de buitengewesten niet groot was; stel je voor, minstens vier uur fietsen om een paar klodders verf te zien in plaats van heerlijk zwemmen in Ooster- of Westerschelde. Het beperkte gezelschap bestond nagenoeg uitsluitend uit leerlingen in Goes woonachtig die er drie uur fietsen voorover hadden. Unaniem was men het er over eens dat de thuisblijvers ongelijk hadden gehad. Al het werk van Kimpe ging met het Duitse bombardement in mei 1940 verloren. Wat de manier van lesgeven betreft was Van der Spoel een buitenbeentje. Toen al vrij spoedig bleek dat enige leerlingen aanleg en belangstelling voor schilderen hadden stuurde hij deze al in de loop van het tweedejaar naar het (platte) dak van de school, tijdens de twee lesuren handtekenen om van daaruit het prachtige uitzicht van Goes te vereeuwigen in een aquarel. De bij dit artikel staande foto is een gezicht op Kapelle vanuit mijn studeerslaapkamertje in 1938. Toen ik deze foto eens aan Van der Spoel liet zien stimuleerde hij mij meteen om ereen aquarel van te maken. Hetgeen geschiedde; helaas gingen alle kunstuitingen uit de HBS-tijd verloren door Canadese artilleriebeschieting bij de bevrijding van Kapelle eind oktober 1944. De eerste beginselen van de politiek of wel de staatshuishoudkunde (wat een merkwaardig woord maar zo stond het nu eenmaal in de Wet op het middelbaar onderwijs van 1863werden ons bijgebracht door Uitzicht op Kapelle vanuit de studeerkamer van de auteur. 1938. 12

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 14