BEVELANDS SCHOOLLEVEN IN DE DERTIGER JAREN een Goese advocaat Mr. Ph. Hugenholtz die hele dure Egyptische sigaretten in de klas rookte. Met het vak handelswetenschappen in de vijfde klas B was het vreemd gesteld. Volgens de wet kon de leerling in het laatste jaar kiezen tussen de vakken lijntekenen en handelswetenschappen maar de directeur beval dat we beide lessen moesten volgen. Dit betekende wel dat er in dat jaar 36 lesuren per week waren. Tot overmaat van ramp bleek het vak handelswetenschappen te bestaan uit het oplossen van allerlei vraagstukken omtrent wissels, promessen, obliegatierente en wat dies meer zij. Niet bepaald aantrekkelijk voor een meute pubers die liever wiskunderaadsels oploste. De oude lerares A. Breetvelt begreep dat ook wel maar ze had helaas niet het vermogen er, ondanks alles, toch nog iets aantrekkelijks van te maken. De gymnastieklessen werden gegeven door J. van Tiel die tot op hoge leeftijd de plusfourbroek trouw bleef. De directeur De directeur Ir. C. Looze gaf in het vierde en vijfde jaar het vak scheikunde en deed dit op voortreffelijke wijze zoals men dat op de Goese H BS placht te doen. Het was een hoogst merkwaardige man die volgens insiders aan spiritisme deed, uitermate vriendelijk was in de klas, ogenschijnlijk geen enkele leerling bij naam kende, afstandelijk, ondoorgrondelijk. Zelfs na twee jaar les wisten we nog niet wat we aan die man hadden maar we vonden hem toch erg aardig op een bepaalde manier die niet nader uit te leggen was. Tot de ochtend van het eindexamen toen er een totaal andere man voor ons stond. Wat was er gebeurd? Op vrijdag 10 mei 1940 was de oorlog uitgebroken die in Zeeland tot zondag 19 mei had voortgeduurd waarbij vooral bij de verdediging van het kanaal door Zuid-Beveland veel Franse militairen waren gesneuveld. Vier dagen later, donderdagmorgen 23 mei zaten alle eindexamen- candidaten om negen uur in het gymlokaal keurig achter hun tafeltjes om aan het examen te beginnen alsof er in de afgelopen dagen niets gebeurd was. Directeur De Looze kwam de zaal binnen met de enveloppe met examenopgaven maar in plaats van deze uit te delen hield hij een gloedvolle toespraak: hij vond het vreselijk dat wij onder zulke omstandigheden examen moesten doen en bijna huilend zei hij tot slot met luide stemverheffing dat we allemaal zouden slagen, niet een uitgezonderd en dat hij daar borg voor zou staan. Deze morele steun zette hij tijdens het schriftelijk examen meteen ook om in daden want toen zijn vak scheikunde aan de beurt was aarzelde hij niet zo van tijd tot tijd eens even op het werk te kijken en bij het ontdekken van een fout fluisterde hij de kandidaat toe dat hij toch wel wist dat het zus of zo moest zijn. In de geschiedenis van de Goese HBS zal 1940 wel het enige jaar zijn waarin alle leerlingen voor het eindexamen slaagden. Op 1 juli 1940 nam De Looze die inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, afscheid van de school in een bescheiden bijeenkomst in een klaslokaal. Hij zag er vermoeid uit en leek veel ouder dan 65 jaar; het was wel duidelijk dat de oorlog hem erg had aangegrepen. Wie schetst onze verbazing toen hij aan het slot van zijn indrukwekkende afscheidsrede het bekende gedicht van Alice Nahon „Avondliedeke" in zijn geheel uit het hoofd citeerde en aan ons. jongelui in het begin van de oorlog, opdroeg. We waren er stil van. Pas in de laatste weken leerden we de Directeur de Looze goed kennen en we zouden hem en het gedicht niet licht vergeten. Naschrift In vijf jaar tijd werden we verrijkt met de kennis van 22 verschillende vakken waarvan twaalf examenvakken. Al die kennis moesten we ons vergaren middels, in het begin. 32 lesuren per week en 13

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 15