DE GOESE LATIJNSE SCHOOL scholen toen niet vaak voorkwam. Enige kennis van natuur- en sterrenkunde kregen de leerlingen door het bestuderen van het leerboek van Burgersdyk. Het was natuurkennis op Aristotelische grondslag, van experimenteren was geen sprake. In 1681 werd een nieuw schoolreglement van kracht, dat heel wat minder bood dan het hier vernielde. Volgens Piccardt lag het peil van het onderwijs op de Goese Latijnse school beneden dat op andere soortgelijke scholen, afgaande op de leerplannen. Het moet voor de docenten een heel karwei geweest zijn de toch moeilijke leerstof aan jonge leerlingen eigen te maken volgens methoden, die niet op deze kinderen afgestemd waren. 13. De huisvesting van de school In 1584 werd het „Kerkehuis" door de stad als school ingericht. Daar moet Petrus Bertius zijn lessen hebben gegeven. Waar dit huis precies heeft gestaan is niet bekend. Misschien was het een gebouw op de hoek van de huidige Singelstraat en Kreukelmarkt dat in 1613 werd afgebroken om depassagie naai de schuttershoven te approprieren (44). In die tijd moet de school zijn overgebracht naar het klooster van de Zwarte Zusters, het huidige Museum voor Zuid- en Noord Beveland. Met de intrede van de kerkvorming begon de teloorgang van de Goese stadskloosters, vooral die van de Kruisbroeders en van de Zwarte Zusters. Voor beide kwam er in 1592 een „happy end", toen de laatste kruisbroeder. Hendrik van Venlo, in het huwelijk trad met de laatste onderpriores van de Zwarte Zusters. Susanna Hendriks (45). Goes, fragment van het poortje van de Latijnse School aan de Kreukelmarkt. De school war hier tot 1633 gehuisvest. De tekst luidt: Amanda Pallas Exitu, Pallas moet om haar uitkomst worden bemind. Collectie Gemeentearchief Goes. 27

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 29