A.P. BUIJS Er kwamen gebouwen vrij. die een nieuwe bestemming moesten krijgen, of die moesten worden afgebroken. Dat was het geval met de meeste gebouwen van het Kruisbroederklooster aan de huidige Beestenmarkt en Nieuwstraat. Zoals vermeld verhuisde de Latijnse school naar een gedeelte van het klooster der Zwarte Zusters. Een poortje aan de Kreukelmarkt met het opschrift ..Amanda Pallas Exitu" (Pallas moetom haar uitkomst worden bemind) gaf toegang tot een gang die naar de leslokalen leidde. Het poortje is er nu nog. Omstreeks 1630 had men deze gebouwen echter nodig voor het pas opgerichte Weeshuis. De school verhuisde toen naar het voomral ige Kruisbroederklooster. In de zuidwesthoek van de Beestenmarkt is nu nog het voomralige schoolgebouw aanwezig: jongerencentrum 't Beest, waar de Latijnse school huisde van 1633 tot 1788. Bij de school werd een speelterrein aangelegd, Piccardt noemde dit een „klesbaan" (46), Fortgens een „Bolbaene" (47). Daar konden de leerlingen kaatsen of andere spelen beoefenen. De rector, wiens woning bij school lag mocht er geen „cruyden" planten; ook mocht het terrein niet als „bleyckvelt" worden benut. Omstreeks 1750 beschreef mr. Jac. Dominicus, Raad en Oud-Schepen van Goes, de toestand als volgt: Het Latynsche School staat op het westeinde van de Beestenmarkt. Het is een schoon en groot gebouw met twee schoolvertrekken, doch waar maar een van gebruikt wordt. Van boven heeft het veele bekwaam e kamers voor leerlingendie er in de kost besteld worden .Het is ook meteene goede en lugtige woonplaats voor den Rector voorzien. De Rector geeft zijn onderwijs door het geheele School. In hetzelve zijn echter zes verdeelingen die door zitplaatsen onderscheiden worden (48). Bij de her- Goes.de westzijde van Beestenmarkt, met geheel links het restant van de Latijnse School, die hier was gevestigd van 1633-1788. Tekening zonder naam en jaartal. Collectie Gemeentearchief Goes. 28

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 30