IMMIGRANTEN IN GOES IN DE ACHTTIENDE EEUW huwelijken. Wie in de 18de eeuw een wettig huwelijk wilde sluiten, kon terecht in de gereformeerde kerk. Daarnaast was er de mogelijkheid voor hen die geen lid van die kerk waren, in het huwelijk te treden voor de schepenen. In theorie bevatten deze beide registers dus alle wettige huwelijken die in Goes zijn gesloten. Hoewel het Rooms-Katholieke register te gebruiken zou zijn om uitkomsten te controleren, is dat hier niet gebeurd omdat in dat register geen informatie over geboorteplaatsen voorkomt. Bewerking van losstaande bronnen Om er enig inzicht in te krijgen hoe de herkomst van immigranten geografisch gespreid lag, is een onderverdeling gemaakt in een aantal „gebieden". Onderscheiden zijn 1. Zeeland buiten Goes, 2. de overige provincies van Nederland en de geheel of gedeeltelijk Vlaamstalige provincies in België (Oost- en West-Vlaanderen, Antwerpen, Brabant en Limburg) en 3. het „buitenland". Naast de in één van deze gebieden te localiseren immigranten is er dan nog een groep personen van wie de herkomst niet bekend is. In een aantal gevallen is dit veroorzaakt doordat een in de bron gegeven plaatsnaam niet geïdentificeerd kon worden. Maar het grootste deel van deze groep wordt gevormd door degenen waarvan geen geboorteplaats opgegeven is. Eén van de bewerkingen die mogelijk is met het ondertrouwregister, is het bepalen van het percentage niet eerder gehuwde personen dat afkomstig is uit de hierboven genoemde herkomstgebieden. Daarbij 50 40 30 20 10 1700 1720 zeeland onbekend 1740 1760 nederland totaal eerste huwelijk 1780 1800 buitenland totaal gereformeerde huwelijken Grafiek 1 Herkomst van „jongemannen" bij gereformeerde huwelijken, 1700-1810 35

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 37