IMMIGRANTEN IN GOES IN DE ACHTTIENDE EEUW 25 Grafiek 3 Herkomst poorters 1700-1810 Wanneer we de gegevens uit het poorterboek in ogenschouw nemen, valt vooral het hoge percentage immigranten op dat van buiten de provincie Zeeland afkomstig was. Hoewel we door middel van deze bewerking een globale indruk krijgen van het belang van immigratie in de locale samenleving van Goes, blijven er toch nog vragen over. Met name is het de vraag wie van hen die in het huwelijk traden, zich ook daadwerkelijk in de Zeeuwse stad vestigden. Bewerking met combinatie van bronnen Zoals in de inleiding al aangekondigd, kan een bewerking waarbij gegevens uit verschillende bronnen zijn gecombineerd, een gedetailleerder inzicht geven in de betekenis van immigratie voor de samen leving van Goes in de 18de eeuw. In dit geval is gebruik gemaakt van de combinatie van gereformeerd ondertrouwregister en gerefor meerd doopboek. Bij iedere persoon die voorkomt in het gereformeerde huwelijksregister zijn alle „demografische activiteiten" gezocht die voorkomen in het huwelijksregister en/of het doopboek. Ook van hen die alleen in het doopboek voorkomen, bijvoorbeeld omdat ze pas na hun huwelijk in Goes zijn komen wonen, zijn alle gegevens opgezocht. Op die manier beschikken we over een, zeer beperkte, biografie van zowel autochtonen als immigran ten. Het zal duidelijk zijn dat er aan het begin en het eind van de onderzoeksperiode veel minder „koppelingen" tussen gegevens gemaakt konden worden doordat eventueel te „koppelen" gegevens vaak buiten beschouwing bleven vanwege de strakke tijdsgrenzen. 37

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 39