IMMIGRANTEN IN GOES IN DE ACHTTIENDE EEUW 400 Grafiek 5 Demografisch actieve vrouwen naar „migratiestatus" Ongeveer op de plaats waar het aantal poorters een scherpe stijging laat zien. blijkt bij de mannen een stijging plaats te vinden van het aantal demografisch actieven van „onbekende herkomst". Weliswaar is het procentuele verschil met de omliggende jaren niet zeer groot, maar omdat het aantal actieve mannen veel groter is dan het jaarlijks aantal binnenkomende poorters, kan het opvallend grote aantal nieuwe poorters voor een deel verklaard worden door een toename van het aantal mannen dat in gehuwde staat de stad binnenkwam. Dit geeft al enig houvast in verband met de hierboven al geuite gedachte dat het grote aantal poorters in het midden van de 18de eeuw wellicht verklaard kan worden uit een toename van het aantal reeds gehuwde immigranten. Uit het overzicht van het aantal demografisch actieven naar „migratiestatus" kunnen we concluderen dat het aandeel van de immigranten in een belangrijke subgroep van de bevolking zeker niet gering is. Opvallend is ook dat het aandeel van de groep die pas na het eerste huwelijk de stad binnenkwam, groter is dan op grond van de literatuur verwacht kon worden. Deze groep zal voor een deel bestaan hebben uit personen, die wel in Goes geboren, maar elders getrouwd zijn. Toch moet het aantal immigranten die pas na hun eerste huwelijk de stad binnenkwamen, behoorlijk zijn. Om hierover meer zekerheid te krijgen, is het nodig te zoeken naar bronnen, die ons kunnen inlichten over migratie op oudere leeftijd. Misschien vormen de, ook in het archief in Goes aanwezige, akten van indemniteit hier een mogelijke ingang. Tot slot Op dit moment bevat het onderzoek nog een groot aantal open einden. Het is dan ook een nog lopend onderzoek. Het koppelen van gegevens uit verschillende bronnen, waarmee de meest veelzeggende 39

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 41