JOHAN SMITS haast elke nacht met het gunstige tij binnen viel, zodat de mensen haast niet meer in hun huizen durfden slapen. Men vroeg om een compagnie soldaten en een oorlogschip om de nood te lenigen (21Dit soort verzoeken kwamen trouwens regelmatig bij de Staten binnen. Ook in die laatste periode van de Tachtigjarige Oorlog was het waarschijnlijk niet pluis. In 1640 werden er namelijk vier redouten gerepareerd of vernieuwd, respectievelijk te Oudelande, Gawege. de inlaag van Kruiningen en op Couwersherberge (ten oosten van Wemeldinge). Dit kan met een stormvloed te maken hebben, want het redout op Couwersherberge werd herbouwd wegens een dijkvak Brandstichting door de vijand moet echter ook niet uitgesloten worden. Veel redouten hadden namelijk een volledig houten dakbedekking. Tot slot was er in ieder geval in 1644 nog een alarm te Oudelande. Na dit jaar heb ik geen gegevens over overvallen meer gevonden (22). De definitieve verovering van Hulst door Frederik Henderik in 1645 zal de rust van het eiland zeker ten goede gekomen zijn. Gezien de frekwentie van de landingen lijkt het niet onwaarschijnlijk dat ze een bevolkings achteruitgang in de parochies die aan de kust lagen te weeg hebben gebracht. Daar zijn ook wel aanwijzingen voor. Zo werd op 21 juni 1630 besloten dat de kosten voor het onderhoud en de voorziening van het redout op Wijtvliet van turf en kaarsen niet meer alleen door de inwoners van Kattendijke opgebracht moesten worden. Voortaan mochten deze kosten bij die van Kloetinge opgeteld worden en kwam er een omslag over beide parochies samen (23). In 1635 werden wegens gebrek aan manschappen vendels samengevoegd. Krabbendijke en Valkenisse werden in een vendel ondergebracht en het zelfde gold voor Everinge en Ellewoutsdijk (24). Om hier definitief over te kunnen oordelen is een uitgebreider demografisch onderzoek nodig. 7. De landwacht in de motteballen Met de Vrede van Munster kwam uiteraard een einde aan de noodzaak van de landwacht. Dit betekende niet dat ze uit de geschiedenis verdween. Bij latere troebelen werd ze weer opgericht. De redouten zijn Boerenverdriet. Soldaten dringen een boerderij binnen. Schilderij van D. Vinckboons (1576-1632). Rijksmuseum Amsterdam. 78

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1990 | | pagina 80