A.J. BARTH EN DRS. A.L. KORT Voor de meubilering moeten de oudjes zelf zorgen, alleen wordt hun een ledikant in bruikleen gegeven. De wanden der vertrekjes zijn wit gekalkte muren, de zolder is niet geverfd maar met een laag geelsel bedekt, de vloer is van roode leien. Vroeger moesten de oude vrouwtjes het schrobwerk in het gebouw zeiven verrichten, thans is de milde bepaling gemaakt, dat elk der inwonende gezinnen wekelijks 5 ct. moet bijdragen ter bestrij ding van de kosten van een werkster. De inwonenden hebben voorts te zorgen voor het gereedmaken van hun eigen middagpotje alsmede voor de ingrediënten ter bereiding. Zoo kan een man op zijn ouden dag nog leeren de pot te koken, als hij n.l. geen vrouw meer heeft. De armbesturen van kerken der gemeente geven onderstand door wekelijksche bedeeling in geld tot een bedrag van 1,- tot 2,50 per gezinshoofd of per alleenwonende, voorts wordt 2 KG. brood per gezin verstrekt en in de wintermaanden H4 H.L. steenkolen alles per week en per gezin. Een armbestuur geeft nog als brandstof..tien turven per week en per gezin. Dat is alles wat de oudjes toegestoken wordt door de hand der liefdadigheid vanwege armbesturen. Overigens moeten zij zeiven maar zien om het tekort aan levensonderhoud op de eene of andere wijze aangevuld te krijgen, wat zij dan ook doen door aalmoezen te gaan vragen bij de ingezetenen of - zoo hun lichamelijke krachten het nog toelaten - door met het verrichten van werk een kleinigheid erbij te verdienen, die arme stakkers onder wie er zijn, die half de zeventig en bij de negentig jaren oud zijn!! Als een treffende bizonderheid diene vermeld, dat aan deze oude, afgeleefde inwonenden gelegenheid wordt gegeven om in de zomer maanden s morgens 4 uur en in de wintermaanden s morgens 6 uur er reeds op uit te kunnen gaan. „De morgenstond heeft goud in den mond" zullen de opstellers van het reglement, waarin het openingsuur van het gebouw is vastgelegd, gedacht hebben. Een dak hebben deze menschen boven hun hoofd gekregen, dat is waar. Doch dat er wel wat, en veel, hapert aan deze wijze van armenzorg voor ouden van dagen, die bij ouderdomsaftakeling op de openbare liefdadigheid zijn afgewezen, zult gij, lezeressen en lezers, vermoedelijk wel met schrijver dezes eens zijn. Zijn kerkelijke en burgerlijke armbesturen onmachtig om meer voor hen te doen, omdat de fondsen niet toelaten meer geld voor armenzorg uit te geven dan...ik behoef zeker het woord niet neer te schrijven, dat u bij het lezen van dit artikeltje op de lippen komt!!" (15) Het armbestuur trok zich de niet mis te verstane kritiek aan. Weliswaar werd het artikel afgedaan als zijnde volkomen onkundig geschrijf'voor alle zekerheid besloot het toch maar het gebruik dat de bewoners zelf de schoonmaakkosten van het gebouw moesten betalen, met ingang van 1914 af te schaffen. (16) Ook in de twintigste eeuw bleef het manhuis een toevluchtsoord voor arme mensen. Velen hadden hun leven lang niets anders gekend dan armoede en ellende en waren ten einde raad bij het arm bestuur terecht gekomen met het verzoek een kamertje in het gesticht te mogen betrekken. De mees ten beschikten niet over familieleden die zich over hen wilden ontfermen. Velen onder hen waren in het verleden wel eens met de politie in aanraking gekomen. Dat hun gedrag tijdens het verblijf in het manhuis bij tijd en wijle aanstootgevend was voor de nette burgerij verwondert ons niet. Ontucht, dronkenschap en onderling gekrakeel kwamen geregeld voor. Enkele anekdotes die ons iets vertellen over het soort mensen dat het tehuis bewoonde, mogen op deze plaats niet ontbreken. In 1921 betrapte de kolenknecht twee bedeelden, J. de Dreu en de vijfen zeventigjarige weduwe Kr. Schipper „op het plegen van ontucht." Intrekking van de bedeling maakte op de weduwe geen enkele indruk; een paar weken later was ze al weer op het verkeerde pad, toen ze een broek van een medebewoner ontvreemdde en het kledingstuk tot „poetslap" verknipte. (17) Ook de klachten over dronkenschap en vechtpartijen bleven frequent. Sommige bewoners leken onverbeterlijk, zoals de weduwe Saarloos, die door de armbestuurders keer op keer op de vingers werd getikt. Reeds in 1895 - de vrouw was net opgenomen - moest de secretaris constateren dat ze voor de zoveelste maal „gevallen (was) als een gevolg eener benauwdheid die zeer met brandewijn drinken in verband" stond. (18) Twee jaar later werd haar te kennen gegeven dat ze „wegens wangedrag het Manhuis (moest) ver laten." Dit dreigement werd echter niet uitgevoerd. In 1906 behoorde de vrouw nog steeds tot de 164

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1991 | | pagina 166