DE GESCHIEDENIS VAN HET GASTHUIS omgeving. De regenten noteerden de kwalen van elf personen. Over de anderen deelden ze slechts mee dat ze ziek waren. Acht personen waren opgenomen met een zeer been. Eén had een zieke hand. een ander kanker in de mond en de laatste had een gebrek aan de heup. in 1682 werden voor enige tijd meer dan veertig evacué's. voornamelijk afkomstig van Waarde, in het gasthuis opgenomen, van wie er vijf tijdens hun verblijf aldaar overleden. In januari 1682 waren polders in oostelijk Zuid-Beveland ondergelopen als gevolg van een zware storm. Gasthuis, Arm- meesters, weeshuis en diaconie droegen gezamenlijk de kosten. (18) Ook werden er dat jaar achttien zieken opgenomen. Drie met een zeer been. Eén met twee geblesseerde handen en één met (kinder)pokken. In 1683 nam het tehuis vierentwintig personen ziek op. van wie er drie aan kinderpokken leden. Drie anderen hadden respectievelijk een zeer been. een zere knie en een zere voet. Vijf personen kwamen van buiten de stad. Er overleden acht personen. In 1684 werden er zestien personen opgenomen. Eén ervan was een oude man die door de hevige koude die winter ziek was geworden. Een ander had een gebroken arm en één een zeer been. Drie personen kwamen van elders en er overleden vier personen. In 1692 en 1693 werden er veel sol daten. van de voor de stad liggende troepen van Willem III verpleegd. Hij zond die troepen vanwege de rellen in Goes, die verband hielden met de verkiezing van stadsrentmeesters. (19) Geesteszieken vonden ook een plaats in het gasthuis. Al in 1633 maken de archieven melding van de opname van Jobken Davids die niet geheel bij zinnen was. In 1663 werd een geestelijk en licha melijk gehandicapte jongeman van twintig jaar als provenier opgenomen. In de achttiende eeuw vonden zij een plaats in een huisje dat aanleunde tegen het complex aan de Oostwal. In de periode dat E.H. Blomme als binnenvader fungeerde kwam Pieter van Liere. een man van zeventig jaar uit Nisse, op 31 maart 1768 in het tehuis. Hij stierf letterlijk van de honger, omdat hij weigerde voedsel te gebruiken. Rijst met krenten was volgens zijn verklaring bijvoorbeeld opium. Marinus Ramond uit Goes werd voor de eerste keer op 23 september 1768 opgenomen en voor een tweede keer op 24 november van dat jaar. geheel buiten zinnen. Hij overleed in het gasthuis op 28 oktober 1769. Pieter van der Mark moest in 1768 veertien dagen worden opgesloten wegens zijn verregaande staat Een kijkje op de binnenplaats van het Gasthuis, zoals die er voor de verbouwing in de jaren twintig uitzag. 175

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1991 | | pagina 177