WOORD VOORAF De huidige Stichting Maatschappelijke Belangen vindt zijn wortels in het Goese Burgerlijk Armbestuur. Voor deze vorm van sociale zorg werd in 1578 de basis gelegd door Prins Willem van Oranje. Het bestaan van ruim vier eeuwen levert vanzelfsprekend een rijke historie op. Een historie die al een paar malen inspiratie geweest is tot een vorm van geschiedschrijving, meestal amateuristisch - in de goede zins des woords - en niet zo objectief. Wij zijn dan ook zeer gelukkig, dat wij de heren Barth en Kort bereid en enthousiast hebben gevonden de geschiedenis van het Burgerlijk Armbestuur in Goes te onderzoeken. Immers deze geschiedenis laat, zeker in financieel opzicht, de basis zien van de huidige Stichting Maatschappelijke Belangen. Voorts wordt er, wellicht het belangrijkste, een onbevooroordeeld beeld gegeven van de armen- en wezenzorg in de afgelopen eeuwen. Wel willen wij nog vermelden, dat deze uitgave mede mogelijk werd gemaakt door de cordiale samenwerking met de Heemkundige Kring De Bevelanden. Moge de beschrijving van ons verleden een motivatie zijn voor de verdere toekomst. W.F. den Herder voorzitter van de Stichting Maatschappelijke Belangen. Voor u ligt alweer het zeventiende jaarboek van de Heemkundige Kring. Het bestuur constateert met genoegen dat de continuïteit nog steeds aanwezig is en geen gevaar loopt. Het stemt tot voldoening, dat er dit jaar weer een themanummer verschijnt. Werd in 1988 de Nederlandse Hervormde Kerk van 's-Heerenhoek centraal gesteld, nu wordt de geschiedenis van de sociale zorg te Goes belicht. Werd in 1988 nauw samengewerkt met het Openlucht Museum, thans zijn het de Stichting Maatschappelijke Belangen te Goes en het Anjerfonds Zeeland, die het samen met ons mogelijk maken om deze publikatie te laten verschijnen. Een vereniging, die zich ten doel stelt om de geschiedenis van de eigen streek zoveel mogelijk in kaart te brengen, kan zich gelukkig prijzen met de verschijning van deze publicatie, waarmee weer een bouwsteen is toegevoegd aan de beschrijving van de Bevelandse geschiedenis. Het bestuur zegt beide schrijvers en de hiervoor al gememoreerde instellingen hartelijk dank voor de medewerking aan deze lezenswaardige studie. Het bestuur van de Heemkundige Kring, J.A. Hoste, voorzitter V.P. Gijzel, secretaris J.J. Mol, penningmeester L.J. Moerland, activiteitensecretaris A.J. Beenhakker P. de Bruijne L.M. Hollestelle mevr. J.C. de Vos- de Wild mevr. C. Zuidweg- van Dorst

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1991 | | pagina 5