DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMENZORG verder niet, waarschijnlijk in de hoop en verwachting dat de bedeling binnen korte tijd toch wel hervat zou worden. Een enkele bedeelde waagde het de armbestuurders een grote mond te geven, zoals de vrouw van A. Steketee, die op 10 april 1900 de regentenkamer binnenstoof en tegenover de heren achter de tafel haar hart luchtte. De secretaris van het armbestuur noteerde: Vrouw A. Steketee wier geldbedeeling wegens schoolverzuim van een harer kinderen is ingehouden, geeft met groote brutaliteit te kennen, dat zij er voor bedankt hare kinderen te laten mishandelen, dat zij ze dus niet verkiest ter school te sturen." (65) In deze straffe aanpak van het schoolverzuim waren de armbestuurders overigens niet erg conse quent. In veel gevallen stonden ze het verzuim zelfs toe, indien bijvoorbeeld bleek dat de kinderen van de bedeelden voor het werk onmisbaar waren. Zo kreeg de weduwe J. Albert in 1872 toestem ming om haar jongste dochter de school ,,te doen verzuimen, ten einde haar het veldwerk te doen leeren." (66) Het armbestuur zag goed in dat schoolverzuim niet slechts door strafmaatregelen kon worden beperkt, maar dat ook positieve stimuli noodzakelijk waren. In samenwerking met het in 1868 opgerichte Comité tot wering van het Schoolverzuim"dat vanaf 1872 nauwkeurige statistieken over het plaatselijk schoolverzuim bijhield en publiceerde, bedacht het verschillende manieren om het schoolbezoek te bevorderen. Voor de wezen- en armenschool stelde men het volgende beloningsysteem op: - geen verzuim boekengeschenk 1,50 op een spaarbankboekje - 1-5 verzuimen boekengeschenk -0-10 verzuimen getuigschrift. (67) AAMEkEABOEKJE DER TE GOES. Gebrek aan onderwijs en geld- verkwisting golden als hoofdoor zaken van de armoede. Wezen en kinderen van bedeelde ouders werden dan ook verplicht onder wijs te volgen. Regelmatig school bezoek werd betoond met een bij drage op het spaarbankboekje van het kind: twee vliegen in één klap. V J 69

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1991 | | pagina 71