helpe bie de boeren. Vandaer. Saemen mi me'n zuster en me'n broer sleepten me van oales ni boven. Moeder zurgden voe de kleintjes die ondertussen ok a wakker eworre waere. Een ure nadien was't er nog steeds gin waeter te zien. Me hienge dienke da't meuhelik loas alarm zou weze. Hereheld keke me ni buuten of a me nog gin waeter zagge. "t Was een stikdoenkere nacht: niks te zien. Op een heheve ohenblik zahhe me wè wat. Een zulverachtihe strepe dwas over "t land. Me vroehe oans of. wat a dat zou kunnen weze. Zoiets adde me nog nooit ezie. Saemen mi me'n broer hieng 'k kieke. Me deeë oanze laerzen an en vlohe ni buuten. Veertig meter vadder stoenge me ineêns mi oans voeten in dat zulverachtihe spul. 't Was één schuumrolle. die a z'n eigen vlug verplekten. Steeds mè vadder. Onder en achter dat schuum was 't waeter. 't Waeter uut de Schelde. Me vlohe nog arder terug ni ruus as a me nieuwsgierig waere. De schrik in de beênen. Van den andere kant kwam er nèt zo'n schuumrolle. Dien ochend in oale vroegte kwam 't waeter nie vadder as nèt voe de deure. Oans uus stoeng nog a wat ooher as de rest van de omgeving. In uus bleef et droohe. Toen a't licht behon te worren zagge me in den wieden omtrek niks as waeter. Bi de buren stoeng zeker anderhalve meter in uus. Langs de weg liepe boeren mi ulder koeien. Ze probeerden de beesten alsnog in veiligheid te briengen. ni een durp vadderop. Di was't droohe. Een binnendiek (de viezoodiek) ieuwt 't water buuten de polders van Ootjeskerke en Kwidamme. De beasten liepe tot an der oals in 't waeter, den boer der nessen. De beasten loeiden en brulden kleaglik. Eèn snokten zen eihen los en kwam in een dulve tereggen. Ie kon der ni mir uut en verdronk nae urenlank worstele en brulle. 's Aggemirgs rond een ure of viere was 't wee vloed. De binnendiek tussen Baerland en Everienge. de Zuudpolderdiek, brak deur. Der kwam zo'n zestig centimeter waeter bie. Toen stoeng't waeter ok bie oans in uus. Den brandenden kachel in de keuken was 't eênigste dat a nie boven stoeng. Siesend van kwaedeid liet'n't waeter binnen. Machteloas oarden me dat an. 's Nachts konne me nie slaepe om a 't waeter tehen de traptreden klotsten. Zo'n heluud was buutenhewoon vremd. Iets dat a'j nie docht dat ooit zou kunnen, was hebeurd. Den diek was deurebroke. En *t waeter dat a in de Schelde oarden te wezen, stoeng in uus. C.J. Elenbaas-Murre Baarland. Vertaling: Watersnood, 1953; "Meiden, er uit....de dijk is doorgebroken. Het water komt. Aankleden en alles naar boven brengen." 't Was midden in de nacht. Pikdonker, 't Stormde hard. Mijn zus en ik trokken zo snel mogelijk wat kleding aan. Even later stonden we verwezen op de overloop. Mijn broer kwam de trap op met een brood onder de arm en een schotel spekvet, 't Is dus echt waar. realiseerde ik me. Ik dacht dat ik droomde, toen ik mijn moeder hoorde roepen. De keukenkachel brandde al. Vader had die aangemaakt en was er van door gegaan. Hij moest de boeren helpen om hun koeien in veiligheid te brengen. De buurman was met het bericht gekomen dat de dijk was doorgebroken; tegelijkertijd had hij gezegd, dat de mannen de boeren moesten gaan helpen. Vandaar. Mijn zus, mijn broer en ik brachten van alles naar boven terwijl moeder voor de kleintjes zorgde, die intussen ook wakker geworden waren. Een uur later was er nog steeds geen water te zien. We dachten dat het misschien wel loos alarm zou kunnen zijn. Geregeld keken we naar buiten of het water al kwam. Het was een pikdonkere nacht. Er was niets te zien, maar op zeker moment zagen we wat. Er liep een zilverachtige streep dwars over het land. We vroegen ons af wat dat zou kunnen zijn. 12

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 14