KAPER OP DE ZEEUWSE STROMEN IN SPAANSE DIENST Afbeelding 3: Een jacht. De kanons van dit klein type oorlogsschip waren slechts licht van kaliber. Toch gebruikte de Zeeuwse marine deze schepen graag op de binnenwateren. Ze waren veel wendbaarder dan de grotere fregatten en konden de vijand in de ondiepe geulen blijven volgen. Verzameling van vierentachtig stuks Hollandsche schepen geteekend en in koper gebracht door G. Groenewegen. Rotterdam 1789. Zoals hij de tijdgenoten in verwarring brengt, zo laat hij ook ons nog raden naar zijn manoeuvres. De troepen op Zuid-Beveland dragen ook hun steentje bij aan de opsporing van de vijandelijke schelmen. Commandeur Wassij, die bekend staat als een bekwaam militair, stuurt een groep soldaten de Westerschelde op om het schip van Speecke op te sporen. Men houdt een schip aan dat met sleepnetten vist in de zone, die verboden is voor andere dan oorlogsschepen. Het paspoort van dit schip wordt door twee soldaten naar Middelburg gebracht. Ook het paspoort en de knecht van een ander schip, geladen met 19 tonnen Antwerps bier worden meegestuurd. Deze knecht weet van een schip dat er uit ziet als een turfpont. Het ligt bij De Roodemoer gereed om het Saaftinger gat uit te varen. De begeleidende brief waaruit een en ander valt op te maken wordt door de soldaten aan de Gecommiteerde Raden afgegeven. In afwachting van antwoord houdt Wassij de schepen vast. Op het allerlaatst komt er nog een bericht bij Wassij binnen. Speecke zou voorzichtiger geworden zijn en zich teruggetrokken hebben. Hij zou zijn bemanning nog met 25 man uitgebreid hebben en wachten op een goede wind om op de stroom te komen. Hij vermeldt dit alles in een klein brietje. later bij de hoofdbrief gesloten. Ook dringt hij er daarin nog eens op aan om toch vooral de knecht van het bierschip goed aan de tand te voelen 18). 51

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 53