VOORWOORD Het bestuur van de Heemkundige Kring De Bevelanden prijst zich gelukkig met de verschijning van dit negentiende jaarboek, waarin maar liefst negen artikelen zijn opgenomen. Vagebonden van de zelfkant passeren de revue, de Goese bestuurscrisis van 1692 wordt aan de hand van een tot dusverre onbekend dagboek uit de doeken gedaan, een echte Zeeuwse kaper maakt dit jaarboek onveilig. Wat zou de Heinkenszandse vrederechter hebben gedaan, wanneer Jan Speecke. de kaper in zijn beklaagdenbank had gestaan. Zou hij hebben gemeten met twee maten? Een stukje zeer oude Noordbevelandse geschiedenis wordt aan de hand van archeologische verslagen bekend gemaakt. In dit jaarboek wordt ook aandacht besteed aan de Februariramp van 1953. In het begin van 1993 organiseerde het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland een expositie, waarop in beeld en geluid een indringend beeld werd gegeven van het natuurgeweld, dat in 1953 zulke diepe sporen achterliet. Zeeuwen spreken nimmer van "voor en na de oorlog", maar altijd van "voor en na de Ramp." De tentoonstelling werd geopend door vier gemeentelijke bestuurders die elk hun visie gaven. In het artikel zijn hun woorden integraal weergegeven. Zij die bij de opening van de tentoonstelling aanwezig waren, weten van de emoties, die deze verhalen opriepen. Ook hier geldt: "opdat wij niet vergeten." Het bestuur, J.A. Hoste, voorzitter V.P. Gijzel, secretaris-- J.J,.Moi; penninghiécktér Lij.'.MtTcijand, activR?iten-s*eCre(aris mw. J. dejVös- de vfald... V mw4. C..Zui.dweg-Iyan Dorst A.J. Beenhakker"1 P. de Bruijne L.M. Hollestelle 3

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 5