L.J. MOERLAND op sim Jans middag en dorsten de heeren niet bestaen om tot verkiesinge te komen, maer des namiddaghs ontrent ten vier uren zijnder eenige aent stadhuijs komen vragen of men geen regeringe vermaken soude waer op de heeren antwoorde dat de heeren niet compleet en waren daer op sij met hoopen zijn afgetrocken na de heer Gruwaers en de heer Jacop Nollens en andere meer en hebben haer angeseght op het stadthuijs te komen 't welck geschiet is en alsoo is de verkiesinge voort gegaen volgens privilegie ten acht uren 't savons van de peu afgeleesen. Is ieder stil en gerust na huijs gegaen daer het anders vol woelen was. den 25 juni snachs is de heer Gruwaert en van Dort weder na den haegh getrocken om kennisse te geven van saken aen den offecier. Nota:de 26 juni isser een brief van de stadt van der goes afgegaen aen den Cooninck van Grootbrittasenjen die hijer achter in staet in druck.l 11 den Coninck van grootbrittaenjen heeft commissarissen gestelt namentlijck de heer Cau en de heer roseboom om de verschillen te vereenigen regenten tegen den officier versoecken te weesen bij haeren competenten rechter en ouwen haer vast bij haer privilesien en rechten. wat na Sint Jan is de secretaris Westerwick in den haegh om dese sake als boven geweest en is seer gescholden van Schoor hij en zijn broer de burgemeester soo men seght. den 23 julius isser geresolveerd 12) en int werck gestelt het waken van een alve compagnie borgers daer signeur Thomas de wolff de voorrangh van hadde uijt weese van soldaten te crijgen in de stadt die al patent hadde soo men seijde. den 10 augusti snacht omtrent ten een ure als capteijn Cornelis Lopse de wacht hadde zijnder drij manspersonen voor de hooftpoort gekomen die conschap brachten dat de soldaten al gescheept waren van middelburg, vlissinge, sas van gent en elders om dit heen te koomen. daer op smaendaghs den ii smorgens vroegh door ordre vande borgemeester eeversdick aen capteijn lopsen gegeven den avenboom en alle de poorten geslooten bleven en dito capteijn heeft alle poorten en posten wel laten besetten tot ontrent 10 uren dat hij afgelost wiert op den dagh. woensdagh 13 augusti zijnder in 14 scheepen smorgens ten 10 uren aen het hooft aengekoomen 20 compagnieën ontrent 700 man onder commando van de lutenant Cornel Suytlandt daer op een groot allarm in de stad was daer aenstons den arenboom en alle de poorten gesloten wierde omtrent twaelf uren heijsten de stadt op en toonden haer patent door drij offeciers die door den borgemeester Mattheus Eeversdick van de hooftpoort afegehaelt wiert daer op aenstons vergaderinge op het stadthuijs geleght wiert soo dat ter wiert geresolveert en haer aengeseght buijten de poorten te moeten blijven, daer sij doen aenstons op aen trocken met de heele mars doen wast weer allarm en doe mosten wij alle int geweer trocken na de poorten en wal en hiewen een oogh int seijl en sij trocken voort na alle de poorten en namen die van buijten in besettinge en stricht alle de posten beset en hiewen doe alte. Nota: den 14 augusti zijnde den tweeden dagh van onse belegeringe heeft een vrou opt becken geslagen door de stadt om dito heeft bijeen te brengen op de boete van 2 ponde poorte te doen hoopenen. 82

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 84