GESCHIEDENIS VAN EEN VOORNAAM DORP. HEINKENSZAND OMSTREEKS 1812 Afb.l: Het dorp Heinkenszand met de oude kerk naar een oude prent 1643; gemeentearchief Borsele. werden de bossen, parken en boomgaarden van het landgoed gekapt en het hout verkocht. Door de vier Engelse oorlogen verarmde het land. Het onderhoud van landgoederen was niet meer te betalen en daarbij kwam dat Edelen functies buiten de provincie Zeeland bekleden en er gingen wonen waarna zij hun buitens opgaven. Voorheen stonden op het landgoed ca. 1600 bomen van uiteen lopende soorten en men sprak in die tijd van een lustoord. Echter, in 1793 lieten de eigenaren ook het huis afbreken en bouwden in de nabijheid enkele boerenwoningen. In de nabijheid van de plaats waar "Watervliet" stond, werd rond 1800 door de familie van Citters de villa "Bloemenheuvel" gebouwd. De villa "Bloemenheuvel" werd in 1895 weer afgebroken. Met het vrijkomende puin werd een gedeelte van de Kraaiendijk verhard. De hekposten van de villa "Bloemenheuvel" zijn bewaard gebleven. Zij staan langs de Dorpsstraat tegenover café "De toelast". Het huidige huis "Landlust" is waarschijnlijk in 1793 gebouwd als boerderij en omstreeks 1856 Omgebouwd tot jachthuis voor het buiten "Bloemenheuvel" van de familie van Citters. Het slot "Barbestein" was evenals "Watervliet" gelegen aan de Dorpsstraat te Heinkenszand, maar bevond zich aan de noordelijke kant. Deze ridderhofstede werd gebouwd door de Heren van Schenge uit het naburige 's Heer Arendskerke. Na de van Schenges woonde hier de grote Staatsman Jacob Valcke, die Groot-Thesaurier van Zeeland was. Later werd het huis gekocht door Cornelis van der Nisse, gehuwd met een van Watervliet, die het aanmerkelijk verbouwde en uitbreidde. Daarna nam zijn dochter Elisabeth haar intrek in het slot, nadat ze in 1664 gehuwd was met Willem Adriaan van Nassau Odijk. Rond het jaar 1700 werd het slot gekocht door de Hurgonjes. Smallegange geeft in zijn, in 1695 uitgegeven kroniek de navolgende beschrijving: "Achter dit slot ligt een schoonen grooten hof, rondom in sijnen wallen besloten die met het huis allesins van breede wateren omringt zijn". "En hieraan liggen vele heerlijke plantagiën met menigvuldige vruchtbare landerijen". Het slot had twee uitgangen waarvan op beide plaatsen de 93

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 95