MR. A.J. GOEDMAKERS Afb.2: Arbeiderswoning; gemeentearchief Borseie. hekposten nog aanwezig zijn. De ene was gesitueerd aan de Dorpsstraat, schuin tegenover de uitgang van "Watervliet", de andere uitweg liep dwars door het park naar Clara's pad. In 1750 wordt de buitenplaats omschreven als een fraai vierkant gebouw met torentje rondom in het water en behorende aan de Heer Phoenix Hurgonje. Na de slechte economische toestand in de 18e eeuw door de Engelse oorlogen en de Franse overheersing had het slot veel van zijn oude luister verloren, temeer daar het lange tijd als kazerne en kruithuis in gebruik was geweest. In 1805 werd het gebouw gekocht door enkele Rooms-Katholieke inwoners van Heinkenszand, die door een eenvoudige verbouwing het slot .geschikt maakten als kerk. In de jaren 1836-1837 werd het gebouw ingrijpend veranderd, doch een totale nieuwbouw van de huidige kerk in neo-gothische stijl, vond pas plaats van 1864 tot 1865 onder architectuur van P.W.Schaauwen, waarna in 1866 de plechtige inwijding plaatsvond. Het huis werd nu als pastorie in gebruik genomen, doch jaren later in 1905 vervangen door een moderner gebouw. Hiermee was eigenlijk het slot "Barbestein" verdwenen; slechts de grachten, twee paar hekposten en de voormalige koetsierswoning aan het Clara's pad herinneren nog aan een rijk verleden met vele namen van bewoners die men te Heinkenszand nog steeds eert in een aantal straatnamen, zoals Hurgonjestraat, Nassau Odijkstraat, Jacob Valckestraat en het bestemmingsplan Barbestein en Watervliet. 3.2. Heinkenszand en zijn kerkgenootschappen. 3.2.1. De Hervormde Kerk (11) Reeds in 1405 hadden de Heren van Schenge, die een grote rol speelden in de opkomst en bloei van Heinkenszand (o.a. door inpoldering, zoals boven vermeld), een kapel gebouwd op het grondgebied van hun landgoed "Barbestein". Tot die tijd hoorden de inwoners van Heinkenszand tot de parochie van 's Heer-Arendskerke. In 1458 werd door paus Pius de eerste, Heinkenszand als zelfstandige parochie erkend. De'gelovigen hadden inmiddels de kapel verbouwd tot een forse pilarenkerk met 94

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 96