GESCHIEDENIS VAN EEN VOORNAAM DORP. HEINKENSZAND OMSTREEKS 1812 loren. De patroonheilige van de kerk en de nieuwe parochie werd de heilige Blasius. Tijdens de Reformatie is, op 26 oktober 1578, deze kerk overgenomen door de Hervormden. In 1843 is deze kerk, die toen vervallen en verwaarloosd was, afgebroken en is er een nieuwe kleinere kerk voor in de plaats gekomen, een zogenaamde waterstaatskerk (zie afb.3). Naar het ontwerp van waterstaatsingenieurs werden tussen 1820 en 1860 vele nieuwe kerken gebouwd, aangezien de kerkbouw toen een staatsaangelegenheid was. Vóór de afbraak van de heilige Blasius kerk was op de toren in 1810 een telegraafinrichting geplaatst, die de waarneming van vijandige scheepvaart op de Westerschelde via de abdijtoren te Middelburg overnam en ze doorgaf aan het leger van Napoléon Bonaparte in Antwerpen. In die tijd deed een oorlogschip een week over het afleggen van de afstand tussen het begin van de Westerschelde tot aan Antwerpen. Een militaire bode legde deze afstand in dezelfde tijd af en was dan te laat om het leger in Antwerpen te berichten. De optische seinen konden daarentegen van Middelburg, met een aantal tussenstations, in een dag naar Antwerpen overgebracht worden (12). De waterstaatskerk bestaat nog en is gelegen aan de Dorpsstraat. Een deel van het meubilair van de toenmalige heilige Blasius kerk is bewaard gebleven, waaronder een thans in de waterstaatskerk nog aanwezige midden-17e eeuwse houten preekstoel met koperwerk, die in opdracht van de hervormde kerk in het jaar 1804 door de latere vrederechter Johannes van de Kreke is bijgewerkt (zie afb.4 en par.4.2). Hij verrichtte als timmerman niet alleen werkzaamheden voor de hervormde kerk, maar was ook ouderling en diaken in die kerk. Het algemeen reglement voor het bestuur der hervormde kerk van het jaar 1816 zegt over de functie van ouderling:"Dat ouderlingen gekozen worden uit de achtingswaardigste, kundigste en voornaamste leden der gemeente". In 1800 werden door ouderlingen, blijkens de kerkeraadnotulen. te Heinkenszand huisbezoeken verricht, waarbij dan in de kerkeraadvergadering werd genotuleerd dat die en die berispt was wegens dronkenschap of vanwege het luid vloeken. Zo wordt in de stukken van het archief van de hervormde kerk ■f Afb.3: N.H.Kerk Heinkenszand; gemeentearchief Borsele. 95

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1993 | | pagina 97