J. BOOGAARD De Franse Jongensschool zal dan worden opgeheven. Op 10 april 1865 passeert een plan de uitvoering van de raad en op 9 oktober 1865 komt de rijkssubsidie van 700.- af. Uit het bestek, dat bewaard is gebleven op het gemeentearchief van Goes, blijkt dat er ook een gymnastiekzaal is gepland, groot 9,71 ellen (15) bij 9,17 ellen; dus ongeveer 6,50 x 6,50 meter. In 1866 wordt het schoolgebouw door de Goese aannemer W. de Jonge gebouwd (16). Dit is het eerste lokaal binnen de gemeente Goes, dat specifiek is ingericht voor het geven van gymlessen. Cromjongh moest zich met zijn weeskinderen nog behelpen met een gewoon schoollokaal van minimale afmetingen. In zijn methode spreekt hij zelfs van gymlessen in een boerenschuur met een vloer van nat gemaakt zaagsel. In 15 jaar is er dus al flink wat veranderd! Het duurt tot 1897 eer er weer verandering en verbetering komt in de situatie. In de voormalige weverij van het Gasthuis, die op dat moment leeg staat, wordt door de gemeente een tweetal lokalen ingericht voor "vrije en ordeoefeningen der gymnastiek", zo vermeldt het gemeentelijk jaarverslag van dat jaar (17). Na de Paasvakantie kunnen de scholen A en B van het ene en de scholen C en D van het andere gymlokaal gebruik maken. We moeten ons overigens geen al te fraaie voorstelling maken van deze lokalen. Ze waren klein en gelegen in het souterrain van het Gasthuis. Ventilatie en daglicht zullen dus wel zeer spaarzaam aanwezig zijn geweest. Ontluikend verenigingsleven Bij de oprichting van de hogere burgerschool te Goes wordt ook een gymnastiekleraar benoemd, de heer P. v.d. Meulen, tegen een wedde van 300.- per jaar. Deze Van der Meulen wordt, na Cromjongh, de nieuwe spil waarom de ontwikkeling van de lichaamsoefening draait. Behalve als gymnastiekleraar duikt Van der Meulen in allerlei functies op. We zien hem als bestuurslid van de Vereniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken, als turnleider van gymnastiek- cursussen in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw, die in elk zaaltje van de H.B.S. worden gehouden, als directeur van enkele gymnastiekverenigingen en, last but not least, als voortumer bij tumfeesten en uitvoeringen. Staat Cromjongh aan de wieg van het schooltumen in Goes, Van der Meulen is de man die de stoot geeft tot het verenigingsleven in de Ganzestad. In de inleiding van dit artikel wordt reeds melding gemaakt van het feit dat er maar weinig verenigingen hun archief in bewaring hebben gegeven bij het gemeentearchief. We zijn dus voor informatie vaak afhankelijk van andere bronnen, zoals kranten, gemeentelijke verslagen en min of meer toevallige vondsten in andere archieven. De oudste sportvereniging is waarschijnlijk de Vereniging "Ijsvermaak". Volgens de statuten opgericht op 10 november 1879. Het notulenboek, dat bewaard is gebleven, vermeldt echter twee vergaderingen vóór de oprichtingsdatum, namelijk 20 en 27 januari 1879. In de notulen van 20 januari wordt zelfs verwezen naar een eerdere vergadering, waarover verder niets bekend is. De vereniging "Ijsvermaak" is geen vereniging, die zich bezig houdt met de wedstrijdsport, zoals wij die tegenwoordig kennen. Het is een duidelijk recreatieve vereniging, die ijsfeesten organiseert en de Goese burgerij in staat stelt de schaatssport te beoefenen op de Goese vesten. Dat recreatieve karakter zien we eveneens bij de turnverenigingen die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw ontstaan. Op 28 januari 1886 vermeldt de "Goese Courant" voor het eerst een soiree van de gymanstiekvereniging "Hercules" in de schouwburgzaal van de "Sociëteit Van Ongenugten Vrij". De sportverenigingen worden ook wel ingeschakeld bij de viering van de Sint Nicolaasfeesten, die 24

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 26