HET LIGCHAAM STAAT REGTOP (1) Demonstratie van de gymnastiekvereniging Hercules op de Grote Markt te Goes, (foto: GA-Goes) Zo vermeldt het gemeentelijk jaarverslag van 1897 twee gymnastiekverenigingen: "Volharding" en "Sparta", twee handboogschutterijen: "Jacoba van Beieren" (sinds 1887) en "De Bataven" en de schietvereniging "Gezelligheid" (sinds 1888) (22). Merkwaardigerwijs worden de sportverenigingen in de gemeentelijke jaarverslagen vernoemd onder het kopje "onderwijs, kunsten en wetenschappen". Waarschijnlijk beschouwde men de sport als een kunst. Na 1903 verdwijnt de vermelding van sportverenigingen overigens uit de jaarverslagen. Tot slot van deze paragraaf de veldsporten. In 1875 wordt in Nederland voor het eerst voetbal gespeeld. Het heeft tot in de jaren negentig van de vorige eeuw geduurd, eer de voetbal in Goes gaat rollen. Op 15 september 1895 richten enkele jongelui, leerlingen van de Goese R.H.B.S. een voetbalclub op, die de naam "Zeelandia" krijgt. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het jongens van 15 a 16 jaar. We kunnen gevoeglijk aannemen dat het jongens uit de "betere kringen" waren. Enkele namen zijn: Sam Mulock-Houwer, de zoon van de Goese notaris, die zijn notariaat aan de Kleine Kade had, verder Fortuijn-Kramer, Huijsse en A.W. Snijder. In hoeverre de gymleraar Van der Meulen hier achter zit, vermeldt de historie niet. Echt in competitieverband wordt nog niet gespeeld. Het voetballen is nog weinig serieuze zaak, het spel nog erg onbekend en de jongelui speelden het spel op allerlei open plekken, die binnen de gemeente te vinden zijn. Het gebied van de "Weitjes", een weide- en boomgaardgebied tussen Goes en Kloetinge is in dit verband een geliefde plek. 27

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 29