HET LIGCHAAM STAAT REGTOP (1) Rond de eeuwwisseling tikt "Zeelandia" echt een voetbalveld op de kop. De pachter van de boerderij "Klein Frankrijk" aan de Westerstraat verhuurt een achter zijn hofstede gelegen weiland aan de voetbalclub, onder voorwaarde dat z'n koeien de weide gewoon blijven begrazen. Een primitief geheel, dat is het zeker! Maar even zeker is dat Goes sinds 1895 een voetbalclub rijk is. Want in de oude statuten van de huidige voetbalclub G.O.E.S. lezen we: "De vereniging draagt de naam van Goesche voetbalclub "G.V.V. en is gevestigd te Goes. Zij is opgericht 15 september 1895, onder de naam "Zeelandia", welke naam sinds 26 september 1917 gewijzigd is in "G.V.V. voor de tijd van 29 jaar. behoudens nadere verlenging" (23). Het turnfeest van de Vereniging Volksvermaken Langzaam maar zeker wordt sportbeoefening wat meer geaccepteerd. Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat het lidmaatschap van een sportvereniging slechts is weggelegd voor de beter gesitueerden. Dat begrijpt ook de in de vorige paragraaf genoemde Vereniging Volks vermaken. In de zomer van 1888 wordt besloten tot het houden van een turnfeest. Het is de bedoeling dat het feest in de eerste plaats voor het volk gegeven wordt. Het volk als toeschouwers wel te verstaan. "In die rigting ligt de taak der vereeniging" (24). Op 15 augustus 1888 wordt het feest gehouden op de Grote Markt. Naast de Goese turnverenigingen "Hercules", "Volharding" en "G.O.E.S." nemen ook de Dortse vereniging "Olympia" en "Sparta" uit Breda deel, terwijl het Antwerpse "TAnversoise" het geheel een internationaal tintje geeft. Na een rondwandeling door de stad met muzikale begeleiding van de muziekkorpsen "E.M.M." uit Kruiningen en het Goese "Euphonia" begint om 2 uur op de feestelijk versierde markt het eigenlijke turnfeest. Het programma bestaat uit marsoefeningen, toesteltumen aan brug, ringen en vast rek en bovendien hoog- en verspringen. De Antwerpse vereniging "TAnversoise" trekt aandacht met stok- en knotsoefeningen. In totaal strijden 87 turners om de eer onder leiding van "den volijverigen leider van het feest, den heer P. van der Meulen, leeraar in de gymnastiek aan de H.B.S. alhier", vermeldt de Goese Courant. Merkwaardig is dat de prijzen niet worden gegeven voor de tumprestaties, maar voor de vereniging met het mooiste vaandel. Dames van de Goese damesgymnastiekvereniging fungeren als jury en kennen de eerste prijs toe aan de Goese gymclub "G.O.E.S." Ook zijn er prijzen voor de vereniging met het grootste aantal deelnemers (Hercules met 23) en voor de verst komende vereniging. Uit het krantenverslag komt naar voren, dat het eigenlijk een wat wij tegenwoordig "wilde wedstrijd" noemen, is. In zijn welkomswoord maakt de voorzitter van de vereniging "Volks vermaken", de heer J.P.S. Jocquière gewag van het feit dat het aantal deelnemers zeker groter zou zijn geweest "indien de Nederlandsche Gymnastiekbond niet gemeend had aan hare leden de deelneming aan dit feest te moeten ontraden". De dag wordt besloten met een diner in het koffiehuis "De Prins van Oranje", terwijl er op de markt en in de sociëteit V.O.V. 's avonds muziek en dans wordt georganiseerd. Ten slotte De periode, die in dit artikel is beschreven, overziende, kunnen we tot de conclusie komen dat het beoefenen van sport slechts is weggelegd voor een kleine groep. 29

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 31