J. WALRAVE deze Pieter Elet is begraven op 11 februari 1779 zou de vraag kunnen rijzen of hij het boek vóór die datum nog wel aan het gilde heeft terug gegeven. Volgens het Repertorium van een rederijkersdrama van dr. Hummelen zou in 1696, juist in de tijd dat de kerkelijke autoriteiten trachtten de rederijkers van het toneel te laten verdwijnen, het spel van de Stadhouder gespeeld zijn. Zoals reeds vermeld, ontbreekt een compartitieboek uit die periode. Op 16 juli 1645 zou het spel van Sigismunda ten tonele zijn gevoerd. Uit het compartitieboek blijkt echter niet, dat op die datum kamer gehouden is. Mogelijk is de opvoering niet in 's-Gravenpolder geweest. Wel op 11 juni en 1 oktober 1645 is er kamer gehouden, doch daartussen komt bedoelde notitie niet voor. Tussen beide data komt wel een lijst met namen voor, echter zonder opschrift en/of datum. Alleen de volgende leden zijn genoteerd: Pieter Jansen Backer, Lambrechtsen Adriaense, Marijnis Volderick, Pieter Jansen Jacobsen, Bastijaen Smiet, Jacob Maeuseren, Adrijaen Lambracht, Dancker Jacopsen, Jan de Wijtte, Jan Adrijaensen Mauseren, Jan Heulle. In de boeken komen ook een aantal rolverdelingen van onbekende spelen voor. In 1711 zijn de rollen van een bepaald toneelspel over de volgende deelnemers verspreid. Door het gebruik van afkortingen, aangeduid met is niet altijd duidelijk hoe het gehele woord luidt. Ook de namen zijn niet volledig geschreven. Aan de hand van de ledenlijsten heb ik tussen haakjes de familienamen aangevuld. Voorts stond elders Jan Janse (van Westen) genoteerd als "van schrabbskk". Hij was dus blijkbaar geen inwoner van 's-Gravenpolder. "pie (Jacobse) van den brocke koni Jan (Jacobse) van den brocke 1 portier Mar geerse (Nagelkerke) 2 portier Jan Janse (van Westen) 3 portier Din Janse (Geus) 1 boode Jan Clase (van de Gorde) 2 boode Arenhoudt (Marinusse) Verdune 3 boode Marcus Jacobse 1 sinck Com Geersse (Nagelkerke) 2 sinck Jan Woute 3 sinck Wouter bar 1 sang louw criti 2 sang pieter geesse (Nagelkerke) 1 proe fande beeteris 2 proe Job marinisse rentm Wulle matise (Pool) sicrita pieter (Janse) hoft sot." Vermeld zij nog, dat - uitgezonderd Marcus Jacobse en louw criti= - alle deelnemers lid van het gilde waren. De afkorting bar= is voor de naam Barendse, terwijl "fande" elders Ferdinandus blijkt te zijn. de 2 proe= zijn wellicht proevers. Vervolgens komt enkele jaren later de volgende vermelding voor: "dartien avendt gehouden, anno 1714. koonick adri matijse (9 streepjes geturfd) Sictier= Job marinisse 4 II de 1 Sineke Cor halim 11 II 60

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 62