A REDERIJKERSKAMER "DE FIOLIEREN" W Figeure vant tijater. Sinne- Gevange- Houdeensij- Stathou Herberge Sinne- poort nisse Camer wers Camer poort niet betaald St. 33-2 P. niet betaald St. 33-2 P. betaald 17-1. Dit spel is gespeeld int jaer 1696. Aan dit spel heeft de heer D.A. Poldermans in 1930 een uitgebreid artikel gewijd in het archief van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Voorts heeft dr. W.M.EI. Hummelen in zijn reeds eerder aangehaalde boek "Repertorium van het rederijkersdrama, 1500 - ca. 1620" onder rubriek U, een groot aantal bijzonderheden over de nog aanwezige spelen, c.q. spelgedeelten, gepubliceerd. Zoals in het begin vermeld, loopt het laatste compartitieboek tot en met het op 6 januari 1818 gehouden feest. Aan het einde van het boek werd genoteerd: "feest Gehouden Den 6 Januarij 1818. Leendert Peter van der Hooft Secr. Hendrik Wouterse stadhouder Comelis Poortvliet Adriaan Gruis Jacob de Koning Paulus steenbakker Joris Niewkamer Andries Portvliet Joos daan Jacob de Koning Joris Niewkamer schuldig aan Gijlde 3-10-2." Hoe de berekening van ieders aandeel is geweest, is mij niet helemaal duidelijk. Het meest aannemelijk acht ik, dat de guldens, schellingen en groten wat door elkaar gebruikt zijn en dat met inbegrip van één absent lid de totale som over 10 personen is omgeslagen. Vermoedelijk is dit het laatste feest geweest, hetgeen zou mogen blijken uit het door eerder genoemde Poldermans briefje, hetwelk helaas niet meer in het gemeentearchief te vinden is. De inhoud daarvan luidde: "Broeders, ik maak U.L. bekent, dat ik niet kompereren kan om reeden, dat ik noodtsaakelijken reede buijtens het landt moet sijn vandaag. Daarom geef ik tog last om het te stemmen met malkanderen sooals gij best kondt weegens het feesthouden van Drij Koningen. Soo gijlieden doet is mijn wel. Maar het kan gebueren als er feest gehouden wort, dat ik onmagtig ben om meede te feesten, want mijn buers is seer slegt gestelt. Daarom doet tog wat gij goetdunkt. Want die niet en kan vrij en daar niet is verliest den Keijser sijn regt. Gedaan binnen Sgraavenpolder op den 24 December 1817. Marijnis Westdorp, prinse." 63

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 65