J. WALRAVE Deze prins was, zoals zojuist bleek, niet op het feest van 6 januari 1818 verschenen. Hij was overigen blijkens de presentielijsten voor het laatst op 7 april 1814 of 1815 of 1816 ter kamer geweest. Het jaartal is niet precies te bepalen. Als data van de laatste bijeenkomsten zijn namelijk vermeld 10 juni 1813, 24 februari, 7 april en 7 april 1817. Merkwaardig is, dat volgens de bevolkingsadministratie eind 1817 geen Marinus Westdorp in 's- Gravenpolder woonde. Eerst op 1 maart 1823 kwam uit Hoedekenskerke als katholieke landbouwer een Marinus Westdorp, geboren 15 maart 1767, met gezin naar 's-Gravenpolder toe. Mogelijk is hij de bewuste prins geweest. Na de gegevens over laatst vermeld feest is niets meer over het gilde van de rederijkerskamer "De Fiolieren" gevonden, zodat algemeen aangenomen wordt, dat het in die tijd van het 's- Gravenpolderse toneel verdwenen is. Of die verdwijning toen als spijtig of als een genoegen door de inwoners van het dorp zal zijn gewaardeerd, gezien het verleden en de aard van het gilde, zal het wei in het verborgene blijven. Voor de goede orde wordt nog opgemerkt, dat in 1985 een diplomatische uitgave verscheen van twee toneelrollen "Sandrijn en Lanslot" van de hand van W.N.M. Husken en F.A.M. Schaars. Bronnen Letterkundige leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw door dr. P.J. Meertens aan de hand waarvan dit inleiding van dit artikel gedeeltelijk is samengesteld. "Een en ander over de kamer van Ste Barbera" en "Het spel van de Stathouwer" in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1930 door D.A. Poldermans, waaruit in hoofdzaak de gedeelten uit de kerkelijke notulen en de beschrijving van de akties vanuit de protestantse kerk tegen de rederijkerskamers. Archief van de voormalige gemeente 's-Gravenpolder, in het bijzonder de inventarisnummers 1 en 381 t/m 388. "Repertorium van het rederijkersdrama, 1500 - ca. 1620" van Dr. W.M.H. Hummelen (1968) Het Retorica-Gilde "De Wijngaerdrancke" door J. van der Woude, Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, no.3. 64

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 66