DE WERKLIEDENVERENIGING "EIGEN HULP" "ziekenkas-idee" dat achter "eigen Hulp"steekt. en door dhr. Larsen en de zijne ondersteund wordt, steeds vastere vorm. Het bestuur van de vereniging blijft voor wat betreft haar samenstelling onderhevig aan veranderingen. Het is in deze februari-vergadering de voorzitter, Stortenbeker0, die i.v.m. het aanvaarden van werk elders in het land, zijn bestuursactiviteiten voor "Eigen Hulp" moet beëindigen. Sampon0 neemt dan de voorzittershamer over. De secretariaatsplaats die nu vrij komt wordt ingevuld door dhr. T. Frenks en dhr. A. Almekinders neemt de plaats van tweede secretaris over. De lezingen Zoals eerder aangegeven, werd de oprichting van "Eigen Hulp" door wat gemakshalve de links- liberale club genoemd kan worden, aangegrepen om de vakbeweging ook in Goes vaste grond onder de voeten te geven. Aan de eerste opzet van "Eigen Hulp" lag ook eigenlijk de vakbondsgedachte ten grondslag. Deze bleek echter niet sterk genoeg om de leden te binden zodat de vereniging noodgedwongen naar het ziekenfondsidee moest grijpen om voort te kunnen bestaan. De vakbondsgedachte ondervond geen steun van werkgeverszijde, het ziekenfondsidee wel. De links-liberale club wilde het idee van de vakbeweging in Goes echter niet zonder meer prijs geven. Zij had voor het begin van 1881 een tweetal sprekers die landelijke bekendheid genoten en mogelijk in staat zouden zijn om de kiem van arbeidersbewustzijn die zij ontwaarden bij de oprichting van "Eigen Hulp" verder te doen ontluiken. Met een inleiding over het socialisme opende F. Domela Nieuwenhuis°(4) de rij. Hij hield zijn lezing op vijf en twintig februari 1881 in de Prins van Oranje te Goes, voor een gehoor van zeker zestig mensen (de Goesche Courant vermeldt zelfs de aanwezigheid van enige dames). Domela0 hield zijn lezing onder het voorzitterschap van Marees van Swinderen0. Domela hield, na een inleiding door de voorzitter, een gloedvol betoog over het socialisme. In z'n speech ging hij in op het zelf organiseren van verenigingen op allerlei gebied, om datgene af te dwingen wat noodzakelijk is om een menswaardig bestaan te realiseren. De Goesche Courant gaat in haar uitgave van drie maart 1881 met het openingsartikel "EEN ZAAIER" in op de voordracht van Domela Nieuwenhuis0. De noodzaak van zelforganisatie die Domela Nieuwenhuis0 hier aangeeft is volgens de Goesche Courant niet van toepassing op de Goese situatie. Er is hier volgens het artikel al zoveel dat de werkman verheft. - een spaarbank - een arbeiderswoningvereniging - een ziekenvereniging - een gewenste liefdadigheid Daarbij komt nog dat de werkgever (een uitzondering daar gelaten) een net mens is die de arbeider die wil werken, laat werken, zo schrijft de Goesche Courant. Het socialisme is volgens dit artikel niet nodig voor de verheffing van de Goese werkmanstand en kan hooguit leiden tot onnodige spanningen tussen de standen. Verder merkt de krant op dat het "weldenkende" deel van de mensheid niet warm loopt voor het socialisme. Het is Frowein0 die middels een uitgebreide ingezonden brief aangeeft dat hij de zaken toch iets anders ziet dan in het redactionele artikel "DE ZAAIER" aangegeven wordt. Hij vindt dat de waarde van het socialisme er te gemakkelijk in afgedaan wordt, terwijl het toch niet de minsten in de maatschappij zijn die zich achter de theorie van het socialisme opstellen. In dezelfde krant als die waarin Frowein0 het socialisme "op niveau" verdedigt, staat ook een korter 73

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 75