DE WERKLIEDENVERENIGING "EIGEN HULP" overigens de enige die zich duidelijk voor een aansluiting bij het ANWV uitspreekt. Dhr. de Wit (ook aanwezig bij de oprichtingsvergadering van "Eigen Hulp" in augustus 1880) is overigens ook duidelijk in zijn mening, hij is tegen aansluiting van "Eigen Hulp"bij het ANWV om de doodeenvoudige reden, dat beide verenigingen een ander doel dienen. De discussie, die gezien het verslag met nogal wat doorhalingen vooral chaotisch verloopt, over het wel of niet aansluiten bij de ANWV, wordt in deze vergadering niet afgerond. Er wordt besloten om voor de afhandeling van dit onderwerp een buitengewone vergadering te beleggen op zes mei. In de vergadering van veertien april komt tevens een brief van Stortenbeker0 aan de orde. Hij brengt het aanbod van dhr. Rotte0 een typograaf uit Rotterdam, één van de medeoprichters van het ANWV, om een lezing voor de werklieden uit Goes te houden. De vergadering besluit om dhr. Rotte0 voor een lezing op negen en twintig april uit te nodigen. De inbreng van hem kan mooi meegenomen worden in de besluitvorming die zes mei over een eventuele aansluiting bij het ANWV plaats moet vinden. (Het wordt uiteindelijk de vijftiende mei, dat dhr. Rotte0 zijn spreekbeurt in Goes komt houden.) Ook in het dagelijks verenigingsleven kan deze veertiende april niet vergeten worden, en zo hoort het ook! Het is in deze vergadering dhr. J.G. v.d. Broeke, lid van de raad van toezicht, die het te kwaad krijgt. Hij verlaat de vergadering, waarschijnlijk met een rood aangelopen hoofd, voortijdig omdat de vergadering, tegen de reglementen in, een achttienjarige als lid aangenomen heeft. Het stond duidelijk in het reglement, zo vond dhr. v.d. Broeke. de vereniging stond open voor werklieden tussen de negentien en vijfenvijftig jaar, die goed gezond waren en in eigen onderhoud voorzagen. Nu sjoemelen met deze mogelijk minder belangrijke regel houdt het gevaar in, dat straks de andere belangrijker delen van het reglement ook soepel geïnterpreteerd gaan worden. En dat is volgens dhr. v.d. Broeke het begin van het eind. De vergadering stemt en laat het nieuwe lid met tien tegen een stem toe. De jongeman voldoet aan alles wat vereist is m.u.v. zijn leeftijd. De buitengewone vergadering van zes mei heeft anders dan bedoeld plaats voor voordat dhr. Rotte0 zijn lezing heeft gehouden. De vergadering wordt bezocht door zestien leden (twaalf gewone leden en vier buitengewone leden). De discussie gaat voor een belangrijk deel over de inhoudelijke verschillen tussen "Eigen Hulp" en het ANWV waar het verslag nauwelijks een weerslag van geeft. Maar behalve de inhoudelijke verschillen zijn er ook financiële gevolgen weten enkele van de aanwezigen te melden. Afdelingen van de ANWV kennen namelijk geen buitengewone leden, zoals "Eigen Hulp" die kent. Nu leveren deze buitengewone leden de grootste inkomstenbron van "Eigen Hulp" en bij het verdwijnen van deze bron zou de vereniging in ernstige financiële problemen komen. Frowein0 mengt zich in deze discussie door op te merken dat "Eigen Hulp" als onderdeel van de ANWV veel meer leden aan zou trekken dan in haar huidige vorm. De contributieafdracht zou door dit groter aantal leden dus wel op peil gehouden worden. Daarbij moest volgens Frowein0 ook nog betrokken worden, dat daar waar de ANWV actief is de lonen hoger liggen dan waar de bond niet actief is, de contributie zou dus per lid hoger kunnen zijn. Dhr. v.d. Broeke (hij heeft zijn verlies van veertien april inmiddels verwerkt) merkt op dat hij de huidige vereniging "Eigen Hulp" nog te zwak vindt om op te gaan in de ANWV. Als de vereniging groter is en zichzelf door een langere levensduur bewezen heeft, kan een aansluiting alsnog overwogen worden. De voorzitter brengt de vraagstelling van wel of niet aansluiten uiteindelijk in stemming, zes voor en zes tegen is de uitslag. Zijn voorstel om op acht en twintig mei een buitengewone vergadering over dit onderwerp te houden, wordt door de vergadering over genomen. 75

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 77