De lezingen van dhr. Rotte0 (Hoe positief negatief kan worden). G. VAN DER WAL - M. PETIT Dan komt de reactie van werkgeverskant en conservatieve zijde. De heer Larsen, eigenaar van de laarzenfabriek bij wie veel bestuursleden van "Eigen Hulp" een betrekking hadden, begon druk op deze mensen uit te oefenen om aansluiting bij het ANWV te voorkomen. De Goesche Courant besteedde er een hoofdartikel aan. Een artikel waarin de aanval op de links liberalen (Frowein0, De Witt Hamer0 en De Marees van Swinderen0) werd ingezet. De ontwikkelingen moesten vooral niet te snel gaan en de buitengewone leden van "Eigen Hulp" begonnen te veel invloed op de vereniging te krijgen was de strekking van dit artikel, dat een dag voor de lezing van dhr. Rotte0 gepubliceerd wordt. Het spektakel van Rotte's0 lezing werd gehouden in de bovenzaal van het beursgebouw aan de Grote Markt te Goes. Er waren vijftig belangstellenden aanwezig. Rotte0 hield een vlammend betoog en riep op tot organisatie bij het ANWV. Men moest het volgens hem niet bij een ziekenfonds houden. De discussie, die er na de spreekbeurt van Rotte0 ontstond, werd door de werkgevers, die ook gekomen waren, geopend. De heer Van der Peyl (eigenaar van La Vitesse) sprak zich tegen aansluiting aan. Hij stelde zich beschikbaar om een winkelvereniging op te richten. Daarmee poogde hij een nuttig onderdeel van de vakbeweging te ondermijnen. Namelijk het goedkoper inkopen van levensmiddelen en andere noodzakelijke produkten dan op individuele basis mogelijk was. Dit was een aan vakbondsleden voorbehouden voordeel waarvoor veel arbeiders lid van de bond werden. Het beursgebouw aan de Grote Markt te Goes, (foto: GA-Goes) 76

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 78