A.P. BUIJS Er diende zich echter een nieuwe drijfkracht aan. Het zelfde jaarverslag meldt namelijk: "In deze gemeente is in 1852 de aanbouw begonnen en voortgezet van eene fabriek van verbeterde meekrap-bereiding en eene garancine fabriek, in welke stoomwerktuigen zullen gebezigd worden; tot hiertoe waren die hier niet in gebruik". Vernieuwing in de meekrapbereiding en nog wel met behulp van stoomkracht, dat luidde voor Goes de industriële revolutie in Een van de fabrikanten die met de nieuwe energiebron aan het werk ging, was oorspronkelijk arts: dokter Van Renterghem. Hij voerde een nieuwe bewerkingsmethode van meekrap in en richtte een van de eerste chemische fabrieken in Goes op. Voor een goed begrip wordt eerst de oude en daarna de nieuwe meekrapbewerking beschreven, terwijl daarna de activiteiten van dokter Van Renterghem aan de orde komen. Afbeelding van het gezin van C.A. van Rentergem naar een schilderij van Nederveen. Afgebeeld zijn Van Renterghem en zijn vrouw W. van Renterghem - de Witt Hamer en hun kinderen Suzanna Maria, 14 jaar, Albertine Cornelia, 12 jaar. Jan Gerard, 10 jaar, Albert Willem, 6 jaar, Nicolaas Isaac, 5 jaar en Henri Ferdinand, 1 jaar. (foto: GA-Goes) 2. De oude meekrapbewerking. Meekrap (Rubia Tinctorum) is een plant die ongeveer 75 cm. hoog wordt en die geteeld werd om de talrijke wortels, die wel een meter lang konden worden. Deze wortels bevatten een rode stof, die zeer geschikt is voor het verven van textiel- en lederwaren. De bereiding van die kleurstof vond plaats in een gebouw, dat meestoof genoemd werd. Zo'n meestoof was een grote schuur met een verhoogd vóórstuk, de zogenaamde toren. 84

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 86