A.P. BUIJS werd op gezette tijden in zakken geschept en verder verwerkt. "Aldus ging er van de kleurstof zoo weinig mogelijk verloren en werd het anders schadelijk, immers zwavelzuurhoudend, fabriekswater verwijderd". 9. Het faillissement Tot ongeveer 1860 deed "Stad Goes" goede zaken. Om de concurrentie vóór te blijven werd het bedrijf voor de tweede keer uitgebreid; een kostbare zaak! Helaas trad toen de malaise in de meekraphandel op. De marktprijzen kelderden. Enkele fabrieken konden de financiële tegenslagen niet opvangen. Onder deze was "Stad Goes". In 1861 kon het bedrijf zijn financiële verplichtingen niet meer nakomen en een faillissement volgde. Met de liquidatie van de garancinefabriek was belast Mr. Jan Fransen van de Putte. Deze had eerder tevergeefs geprobeerd zich met Van Renterghem te associëren. Sinds 1860 bezat hij een eigen garancinefabriek (toen de derde in Goes) aan de Oosthavendijk. In 1861 kocht hij "Stad Goes" er bij. Hoewel hij aanvankelijk in staat was de slechte toestanden te trotseren, werd de concurrentie van de synthetische kleurstoffen op den duur toch zijn ondergang. Gedurende steeds langere perioden lag de fabriek stil. Na 1875 was het met de meekrapindustrie gedaan. 10. De laatste onderneming Van Renterghem vatte na 1861 zijn artsenpraktijk weer op. Weldra had hij weer heel wat patiënten. Intussen bleef hij nog wat handelen in meekrapprodukten via een tussenpersoon, omdat hij wegens faillissement geen handel mocht drijven. In 1869 en 1870 werden door het gouvernement gronden verpacht voor de oesterteelt, o.a. bij Yerseke. Van Renterghem vond een compagnon in Chr. L. de Meulmeester. mede-eigenaar van de Goese brouwerij "De Gans". De dokter investeerde zijn spaarduiten in de nieuwe oestercultuur. "Vader had een nieuw hobbelpaard bestegen" schreef zijn zoon Albert Willem in zijn autobiografie. Het bleek een winstgevende onderneming te zijn. In 1867 verdeelden de compagnons hun bezittingen en zoon Jan van Renterghem werd directeur Aquarel, toegeschreven aan G. Braam, van een gezicht op Goes vanuit het noorden.Rechts de huidige J.A. van der Goeskade en links de A.Joachimikade. De originele afbeelding dateert uit het derde kwart van de negentiende eeuw. (foto. GA- Goes) 92

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1994 | | pagina 94