DE OOSTSLUIS IN HANSWEERT Afrbraak van de rijkswoningen aan de Kanaalweg in augustus 1981. In 1983 viel de beslissing de werken ten zuiden van de Vlakebruggen met voorrang uit te voeren, omdat de toestand van de oude sluizen zo slecht was geworden, dat verder uitstel vanwege de functie als waterkering niet langer verantwoord was. Begin 1986 kwam aan het licht dat de onderloopsnelheid bij de sluizen toenam. Er werd grind gestort maar dat spoelde na korte tijd weer weg. Al met al een kostbare zaak om de sluizen afdoende te herstellen. Mede daarom werden de west- en middensluis zo slecht, dat ze buiten gebruik moesten worden gesteld. Er kwam een dam voor te liggen (uit. 1986). Dit betekende dat de nieuwe oostsluis versneld moest worden afgebouwd. De boerderij "West Zoute" aan de Zanddijk van de familie Nieuwenhuijze - gebouwd in 1778 - werd in 1986 gesloopt om ruimte te maken voor de kanaalverbreding. In die tijd moest de oude oostsluis - van 1916 - alle scheepvaartverkeer verwerken. De nieuwe oostsluis werd in november 1987 met succes beproefd. De afmetingen bedroegen: lengte 280 meter en breedte 24 meter en was geschikt voor de vierbaksduwvaart. De afmetingen van de nieuwe sluizen waren gelijk aan die van de Philipsdam. Op 2 december 1987 reisde mevrouw drs. N. Smit-Kroes - Minister van Verkeer en Waterstaat - naar Hansweert om de nieuwe sluis officieel te openen. Het gezelschap scheepte zich in aan boord van het passagiersschip CHR1STIAAN-B en voer via de oude oostsluis naar de Westerschelde en verder naar de nieuwe oostsluis. De nieuwe sluizen en de Vlakebruggen werden voortaan bediend vanuit het centrale bedieningsgebouw op het sluisplateau. De nieuwe westsluis werd op 1 mei 1988 in gebruik genomen. Als voorzorg was een grote voorraad stortsteen bij de oude oostsluis opgeslagen om bij calamiteiten direct voorhanden te hebben. Op 1 juni 1989 is de grondafsluiting van de voorhaven in het kanaal begonnen. De oude oostsluis werd vrijwel direct volgestort met de aanwezige hoeveelheid stortsteen. Daarna werd in juni 1988 een nieuwe zeedijk op Deltahoogte ten zuiden van de drie oude sluizen aangelegd. De oude buitenhaven was ook niet meer nodig. Op 10 januari 1989 werd vergunning verleend deze vol te storten met ongeveer 200.000 kubieke meter verontreinigde baggerspecie, die afkomstig was uit de vervuilde havens aan de Oosterschelde. Het geheel werd afgedekt met een dikke laag schone grond en er werd gras op gezaaid. Het totale aanzicht van Hansweert werd hierdoor volkomen gewijzigd. Toch bleef er van de oude toestand nog wat zichtbaar. In 1992 werd de oude westsluis 113

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 115