A.J. BARTH - F.H. DE KLERK Problemen in zestiende eeuw In het midden van de zestiende eeuw begon de haven weer eens te verontdiepen. De scheepvaart zag dit met lede ogen gebeuren en drong aan op maatregelen bij het bestuur van de stad. De dreigende ondiepten en een grote reparatie aan de getijdemolen op de Kleine Kade, waren aanleiding om tijdelijk de haven af te dammen. Naast het werk aan de watermolen werd de Zoute Vestdijk verhoogd, de hele Zoute Vest uitgebaggerd, waarbij men het slib voor de dijk van deze vest gebruikte, de hele Achterhaven werd verder nog uitgediept en tenslotte vond hetzelfde plaats met de havengeul. De elf rijke Goesenaars, waaronder de twee stadsrentmeesters, leenden de benodigde gelden aan de stad.(30) Nu begon een honderden jaren durend gevecht van de stad tegen het slib. een worsteling die door de stad gewonnen zou worden. Geïnteresseerden in de uitslag van deze krachtmeting wordt aangeraden poolshoogte te nemen op de kaden van Goes. Zolang daar nog water tegenaan staat blijft de stad winnaar. (31) Het werd na het midden van de zestiende eeuw duidelijk dat Goes zijn bloeitijd als haven- en zoutstad achter de rug had. Een aantal factoren nam Goes de wind uit de zeilen, zodat in de komende honderden jaren de stad slechts marktplaats voor het omliggende platteland zou blijven. Bedoelde factoren die Goes deden insluimeren, waren om te beginnen de ongunstige ontwikkelingen op de zoutmarkt, waar steeds meer plaatsen hun eigen zoutproduktie ter hand gingen nemen. De Zeeuwse steden produceerden vanaf de late zestiende eeuw alleen nog maar voor plaatselijke en regionale behoeften. Daar de welvaart van Goes voor een overgroot gedeelte stoelde op de hele zoutindustrie. was dit een rampzalige ontwikkeling. Verder speelde ook in de achteruitgang van Goes mee, dat Antwerpen via de Oosterschelde niet langer meer bereikbaar was. Daardoor werd het een stuk rustiger op deze rivier. Enkele rampen hadden ook hun weerslag op de welstand van de Goesenaren. namelijk de overstromingen uit de zestiende eeuw, die Goes weliswaar niet aan den lijve teisterden, doch wel voor veel overlast en verarming zorgden. Voeg daarbij de stadsbrand van 1554, de opkomende sociale, religieuze en politieke onrust in de jaren vijftig, zestig en zeventig van die eeuw en het zal duidelijk zijn dat Goes aan het kortste eind ging trekken. TER GOES Ontwerptekening voorfortificatiewerken te Goes door Pieter Timmermans, 1585. Gemeentearchief Goes, HTA 242. Blinde plattegrond van Goes, met haven, van J. Elandt, 1663. 26

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 28