J. BOOGAARD Ravelijn De Grenadier. Waterverftekening vanA. Schouman, 1768. Foto:GA-Goes Hoe lang deze firma heeft voortbestaan weten we niet. Wel weten we dat het omstreeks 1850 bergafwaarts gaat met het bedrijf. De toenmalige eigenaar C.C. van den Bosch, een telg van het bekende Van den Bosch-geslacht uit Wilhelminadorp, doet pogingen zijn molen te verkopen. Jan Adriaanse, de molenaar van "De vijf Gebroeders" is wel geïnteresseerd. Hij wil in 1854 de molen kopen om hem te slopen en te herbouwen op de stadswal tussen de molens "De Koombloem" en "De vijf Gebroeders".(33) Dit plan gaat niet door; en dan, in 1856, verkoopt Van den Bosch de gortmolen "De Grenadier" in het openbaar via notaris Van Dam.(34) De Koper is molenaar C. Mol uit Driewegen. De molen wordt afgebroken. Het woonhuis en de bijgebouwen blijven nog lange tijd bestaan. In de jaren twintig van deze eeuw bewoonde burgemeester Hajenius het grote woonhuis. In 1932 wordt de dan nog bestaande bebouwing verkocht en 1940 afgebroken, om plaats te maken voor de huidige bebouwing. 9. Oliemolen "De Hoop" De oliemolen "De Hoop" stond op de plaats waar eerder de zgn. Cattemolen stond. Zie daarvoor hoofdstuk 5 van dit artikel. Op het eind van de achttiende eeuw is Pieter van Kleynputte eigenaar. Hij is dezelfde als de eigenaar van "De Grenadier". In 1783 verkoopt hij zijn oliemolen aan de "Societeyt van de Olymolen De Hoop" voor een bedrag van 25.000.-. Wie waren de mensen achter deze sociëteit? Het waren niet de eersten de besten, die daar op 3 maart 1783 bij notaris Jan de Fouw verschenen. De notariële akte verschaft ons duidelijkheid wie de leden van de nieuwgevormde sociëteit waren: "de weled. gestr. heer Mr. Aarnout Willem van Citters. heer van 's- Gravenpolder. schepen, raad en secretaris, etc. de weled. gestr. heer Mr. Wilhelmus Christianus de Crane, raad en oud schepen, etc., de weled. gestr. heer Cornelis van Citters van Bruëlis, raad en oud schepen, etc., alle dezer stad, de weled. heer Arnoldus van Tilburgh, ballieu en secretaris van Ellewoutsdijk, Driewegen etc., de weled. heer Martinus Slabber, ballieu en secretaris van Baarland, Oudelande etc.", noemt de akte. 54

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 56