OVER DE MOLENS VAN GOES Ziedaar een illuster gezelschap voorname heren, die samen een contract van compagnieschap sluiten om de nieuwe olymolen, genaamd De Hoop. met deszelfs Huysinge" als bedrijf te gaan runnen.(35) In de loop der jaren veranderde de naam van het bedrijf enigszins, waarschijnlijk omdat een aantal heren uit de sociëteit traden. Onder de naam "Van Tilburgh. Slabber en Comp." wordt het bedrijf tot 18 januari 1824 voortgezet. Dan wordt "De Hoop" overgenomen door de ons reeds bekende Willem Frederik van der Burcht van Lichtenberg. Opnieuw een heer van stand. Volgens de Goese Courant van 29 december 1823 heeft er een "fabrijksvernieuwing" plaatsgevonden en beveelt Willem Frederik zich warm aan bij zijn clientèle.(36) Het bedrijf bestaat inmiddels uit en oliemolen die lijnolie perst uit lijnzaad, een perserij van lijnkoeken, een zeepziederij en een graanpakhuis.(37) Gezicht op oliemolen De Hoop, 1878. (GA-Goes, HTA. inv.nr. 426) De volgende eigenaar is Gerard Hendrik Kakebeeke, negotiant en burgemeester van Goes. De Kadastrale Atlas van Zeeland, Goes/Kloetinge van 1832 vermeldt hem als eigenaar.(38) Hij blijft dat in ieder geval tot 1866, want het gemeentelijk jaarverslag noemt hem als zodanig.(39) In de jaren daarna worden geen namen van eigenaren meer genoemd. Toch is hij niet de laatste eigenaar. In de Goese Courant van 24 februari 1898 meldt een advertentie dat er 1 maart daaraan volgend een openbare verkoping zal plaatsvinden van de vroegere oliemolen "De Hoop". We maken daaruit op dat de bedrijfsvoering inmiddels is gestopt. De laatste eigenaar is mevrouw de weduwe C. Duvekot. Een maand later vermeldt dezelfde krant, dat de deurwaarder Holman de afbraak zal verkopen op het terrein van de voormalige oliemolen "De Hoop".(40) Ziedaar het trieste einde van wat eens een fraai bedrijf was. Overigens zet de familie Duvekot in naastgelegen opstallen het bedrijf wel voort als handel in koloniale waren en koffiebranderij tot na de Tweede Wereldoorlog. 55

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 57