J. WALRAVE zijn verlopen. De betalingen wegens het "breken van de glasen" werden dan ook regelmatig verantwoord. De muzikanten waren niet altijd in 's-Gravenpolder woonachtig. Zo moest Marij Jorisse voor het feest in 1696 de speelman in Cappel (Kapelle) gaan halen tegen een vergoeding van 0-1-8. Dit zal wel met paard en wagen gebeurd zijn. In de zeventiende, achttiende en begin negentiende eeuw moesten de nadelige saldi van rekeningen, voornamelijk veroorzaakt door de festiviteiten, elke keer omgeslagen worden over de leden. Vanaf 1812 werd de financiële toestand van het gilde zodanig, dat de ontvangsten hoger waren dan de uitgaven. In 1877 was het overschot zo groot, dat men besloot de heren Van der Bilt La Motthe en Risseeuw, agenten der Credietvereniging Amsterdam, 800,— als belegging te deponeren voor de tijd van drie jaar. Na de opleving in 1848 worden de boetebepalingen zeer serieus toegepast, hetgeen nu ook blijkt uit de rekeningen. Er wordt in dat jaar voor 0,80 een blikken bus met slot gekocht, die de bestemming krijgt om daarin de boeten te deponeren. Dit blijkt namelijk uit de omschrijvingen onder de ontvangsten in verschillende rekeningen, die meestal luidden "Uit de bus wegens boeten." Pas in 1870 is de bus aan een opknapbeurt toe, want dan voorziet P.J. Smit de bus voor een bedrag van 0,80 weer van een nieuw verfje. Gezicht op het dorp 's Gravenpolder. Tekening gewassen in O. I.-inkt, zonder naam en zonder jaartal (17e eeuw) Schietingen en andere activiteiten. Naast de schietingen op eigen terrein door de 's-Gravenpolderse gildeleden werden er ook wedstrijden gehouden met leden van elders gevestigde gilden of gingen ze op bezoek. Zo worden in de rekeningen over de jaren 1697 t/m 1699 de volgende posten aangetroffen: "noch betaalt als men het gilde tot heijnkensant beschonken adde 0-11-7" en "noch betaalt in het schenken van de gildebroeders tot hoedekenskke met kenns 1-3-10." In 1705 is betaald aan Marijnis Hoogkamer "t gene t gilde in verscheijde reijsen heeft verteert t samen de somma van 1-14-8." 78

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 80