HET HANDBOGENGILDE "SINT SEBASTIAAN" ingeseten oom sulcx in alle minnen en behoorlicke vrijheen bij den anderen te comen ende hunne feest te houden soo hebben d ed ambachtsheeren dese schutterie vereert ende gegeven als vanouts sij doen bij desen jaarlicx een sack terwe die den molenaar mach affgevordert werden mits telckens als sij feest sullen houden de voors molenaer met sijn vrouw daer te nodigen ende teren sonder sijne coste aldus gearresteert den vijffden meije 1672 tot confermatie geteickent. Bijlage II. Resoluitien genomen bij Hooftman Coninck Dekens gemene gilde broeders van Ed. Hantbogen gilde vans Gravenpolder beginnende met den Jare 1676. den Meij 1676 Extraordinare Compartie gehouden bij Hooftman Coninck dekens ende het meerder deel der broeders ende is als doen geresolveert als volght Alsoo Dhr: Schout Olijvier Dignus Schipper als gecooren hooftman in weijgeringe was om volgens ordere sijnne maentschote te schieten stellende continuaren een ander in sijnne plaetse wesende en streckende tot eene generale verval vande gemelde maenschote soo is t dat Conick Dekens etc den gemelden hooftman vriendelick waren versoeckende dat sijnne geliefte soude mogen zijn deze naerlaticheijt in toecomende te verbeteren gunst dat den gemelten hooftman selve was weijgerende niet willende geconstringeert ofte alsoo verobligeert zijn willende liever t gilde abandonneeren gelijck op de selve comparitie geschiet is sulcx dat den gemelden hooftman met vrientschap uijt t gemelde gilde is gegaen. Vervolgens soo sijn de bijeenwesende Broederen van sinne geworden het vervallen gilde wederom op te richten ende over oude goede orders te stabileeren tot vermeerderinge vande onderlinge borgerlicke conversatie ende vruntschap ende te dien eijnde is voor goet genomen als volght Eerstelijck soo sal van nu voortaen int schieten vande maentschote niemant vermogens sijn een ander in sijn plaetse te stellen al waert selfs den Hooftman Coninck ofte Dekens maer sal selve gehouden zijn te comapreren ten ware bij sieckte uijtlandicheijt ofte andere pregnante redenen volgens het 13 artickel van onse willekeure ofte men sal op den selven proccedeeren naer uijtwijsen vande gemelde willekeur. ten 2: is oock gearresteert dat soo wie tot ontfangen vande gemene geoderen t gilde betreffende gestelt is ofte naermaels gestelt soude mogen werden sal genieten voor ontfanckloon twaalf groote te ponde maer en sal niet gehouden zijn voor de insolventie te staan noch oock niet gehouden wesen langer te bedienen als vant ene gilde feest tot andere. ten derde: Is oock goetgevonden dat van nu voortaen niemant sal toegelaten werden int gilde te comen dan als wanneer men tgildefeest is houdende te weten op den 2 dagh vant gemelde feest en sal alsdan mogen teren ende oock betalen neffens d'and're gildebroeders. ten 4de: Imant int gilde comende sal alvoorens eer hij sal aengenomen werden betalen ten profijtte vant gemeene gilde eens 2 s vis ende voorts sal men hem ordentelick de geheele willecure voorlesen ende ingevalle hij de selve sich genegen is te onderwerpen sal hij voor gildebroeder werden aengenomen. ten 5de: Niemant sal sich vervorderen int schieten van de maentschoten ofte op andre gelegentheijt met een anders boge ofte pijl te schieten dan met toestaen van de eijgenaer op de boete te weten van de boge 2 s vis de pijl 6 gr vis en sal noch gehouden zijn dien hij t selve quame te schenden ofte breken dubbel te betalen al welcke baeten sullen wesen 2 derde voor t gemeene gilde en een derde voor den bode. Volgen de namen van de Officieren soo als deselve vercoozen zijn den meije 1676 om te dienen tot wederseggens ofte tot het houden van t gilde feest, tot hooftman: tot Coninck continueert: tot dekens: ende ontfanger van de gemeene gilde middelen: gemeene broederen: Bijlage III. Ordonnantie ofte willekeure van het handboge gilde van of binnen de Parochie ende heerlijkheid van 's gravenpolder waar naar ijder schutter sal sig hebben regulerengemaakt bij de Edele ambagtsheeren. Eerstelijk word geordineert Dat soo wanneer koning hooftman ende dekens, mitsgaders de Gemmene gilde Broeders genegen sullen sijn te houden hunne gilde feeste dat dezelve aan hare ambagtsheeren sullen hebben te versoeken konsent ende sullen den Eersten dingsdag naar 't houden van de feeste overbrengen dobbel getal van schutters om nieuwe hooftman en twee dekens te 87 Jan Lindertse Reijloff Jacob Marinise Nagelkke Baljou Johannis Janse Leerenburgh Secretaris Johannis de Witte Johannis de Witte Joos Mauwerik van Heulenbroek Pr Bastiaense Vermet Pr Michielse de Vos Lindert Janse Reijloff Bastiaen Prs Burger Mars Christiaense Maes Willem Geertse Maes Pr Olijvierse Schipper Jacobus Prs Borger Christiaen Adriaense Smit Jan Corn Pover Mars Paulse Steijn

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 89