J. WALRAVE Eligeren gelijk mede in t verkiesen van nieuwe schutters sullende het gilde in het toekomende geheel bestaan in agtien gildebroeders die het gilde feest en alleandere compritien sullen moeten houden in het Parochiehuijs dezer heerlijkheijdt. 1. gildefeest te houden 2. mits consent van de ambachtsheeren 3. nominatie om hooftman ende dekens 4. agtien gildebroeders 5. int parochiehuijs te vergaren Ten tweeden Hooftman en dekens alsoo gemaakt ende gesteld sijnde. sullen sij dat selve amt aanvaarden moeten op de boete van elks 10 schellingen te verbeuren soo menigmaal als zij het weijgeren of renunsieren. Ende sullen de dekens gehouden wesen van hunne administratie en bewint de welcke sij geduijrende den tijd van gehouden gilde feest tot het ander voltrokken hebben gehadt te doen rekeninge en bewijs en relijqua Door den koning hooftman ende gemeene gildebroeders voor t Eijndigen van de feest ook naar dat de rekeninge gehoort gesloten ende geteijkent sij gezamentlijk te zullen werden gesmaldeelt op ijder hooft naar ouder gewoonte in gebruijk ende sal als dan een ijder broeder promptelijk sijn deel hebben te voldoen ende betalen in handen van den adminstrateur datelijk of uijterlijk binnen den tijd van veertien dagen op pene van executie aan sijn gereedste goederen te sullen mogen te doen derigeren door den bode dezer parochie in voegen alsof zij voor schepen verwonnen en gecondemneert waare sonder exeptie te ontvangen. 6. boete van 10 schellingen over het weijgeren van hooftman of dekenschap 7. rekeninge te doen door de dekens 8. het verschot te betalen binnen 14 dagen Ten derden Niemant en sal uit dit gilde ofte schutterie mogen gaan ende quiteeren sijn schutterschap dan bij voorgaande consent van de E.d. ambagtsheeren in soodanig geval gelijk mede int uijtsterven ende verhuijsen betalen sullen voor doodschuld de somme van 10 schellingen. 9. uijt het gilde niet te gaan als met consent van de ambagtsheeren ende te betalen 10 sch Ten Vierden Sal ook een ijder schutter soo wanneer de vogel geschoten wert gehouden sijn te komen ter plaatse ap opsato daar de gaaij geschoten sal worden met een boge en ses bouten ten minste op de verbeurte van vijf schellingen. 10. ten schietdage te komen met boge en ses bouten op de boete van 5 sch. Ten vijfden Is mede gestatueerd dat zoo wanneer ofte gildebroeder of schutter den vogel sal komen af te schieten vrij sal sijn van soodanige kosten en lasten als er ter danse van t gilde feest te houden sullen komen te vallen. 11de koning vrij van teergelt Ten sesden Soo haest den hoofdman met de twee dekens sullen sijn gemaakt sullen henlieden geworden de administratie van alle der gilde goederen ende Inkomen met alles wat daer aankleeft ende die adminstratie getrouwelijk expireren ten uijteinde vant naast aanstaande gilde feest En sullen voorschreven hoofdman en dekens den anderen mogen verstaan het zij met stemmen ofte met het lot wie van haer boekhouder sal wezen die voor sijn moeijte voor het in manen der penningen ende het doen der rekeninge het gene dat daar aan vast is mitsgaders het bewaren van Juweelen sal hij genieten de somma van 10 sch en 6 gr vlaams. 12. administratie van de goederen van de hoofdman En dekens Ten sevenden. Indien bevonden wierd dat eenige gildebroeders questie ofte geschil maakte binnen dit gilde desulke sal verbeuren de boete van 10 sch vis ende bovendien staan ter correctie van koning hooftman en dekens gelijk mede niemand in eenijge vergaderinge van t gilde en sal sig vervorderen te vloeken sweren lasteren en diergelijke, Item te vegten smijten op de boete ende correctie als voren dog soo die stoutelijk een mes getrokken heeft sal tot hooger boete en correctie vervallen. 13. boete van tien schellingen tegen t moeijtemakers vloekers vegters Ten agsten. Soo wanneer de maanschoten bij het een ofte ander quartier sijn voltrokken ende het gewonnen verteer werde en sal geduijrende den tijd van die voordeelen geen van de schutters in dat quartier sijnde en mede geschoetn hebbende vermogen een vreemde binnen te roepen ofte te trekken dan bij consent van de andere mede gildebroeders gelijk mede verstaan wordt niet te sullen mogen geschieden soo wanneer het gildefeest sal gehouden worden op boete van een schelling Ende op het gildefeest de boete van vijf schellingen boven welke boete hij nog gerekent sal worden voor een dubbel man soo dik maal hij bevonden wert met zijn tween te verschijnen uijtegsondert als men het gildefeest houd. soo vermag en wert ijder toegestaan te komen met zijn huijsvrouw of dogter of bij gebreke van dien met een ander vrouwspersoon. 14. boeten tegen het inbrengen van vremde op de comparitien der gildebroeders. 15. op het feest te komen met vrouw dogter of ander vrouwspersoon. Ten Negenden. Geduijrende vant houden van gildefeest en sal geensints vermogen eenig gildebroeder ofte suster thuijs te brengen ofte dragen eenijge spijse ofte drank van de tafel op de boete van vijf schellingen vlaams. 16. geen drank spijse van de tafel weg te dragen op 5 sch boete 88

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 90