J. WALRAVE geschieden, is verstaan dat geene als door last van den hooftman bij ovemagte wete dat de broeders also bij een komen sijnde de voorstel van de sake, die te verhandelen staad sal gedaan worden door den hooftman die ook de omvrage sal doen Eerst aan den koning ende dekens ende daarna aan de gildebroeders eerst den oudsten van jaaren ende soo vervolgens naar de trappen van den ouderdom ende dat hij hooftman in dier accoort der gildebroeders sullende geduijrende dezen voorstel en omvrage niemant voor zijn beurte stemmen nog ongevraagt mogen tusschen in spreken nog te ook het besluijt van de meerderheijdt tegen spreken op de boete van Eene schelling ijeder reijs ten profijte van het gilde, aldus gedaan ende geresolveert in S gravenpolder op den 21 april 1700. Ende is aldus geteijkent Adoph Westerwijk Nom. d hr raadsheer van der nisse Nomine den hoog Ed ambagts heer van nisse, waarde en S gravenpolder &a heer van Ellewoutsdijk Everinge Coudorpe drijwegen onder stond geteijkendt En S gravenpolder Comelis Lopse als doen geschreven door I.V. Sanen als secretaris Ende nu gecopieert naar het orijgoneel door den hooftman Jacobus Harmanse Acda alsmede broeder van het handboge gilde van S gravenpolder op den 26 april 1793. Jacobus Harmanse Acda. Bijlage IV. Resolutie uijt de Willekeure van het handtboge gilde van s Gravenpolder staande aldaar op 't artijckel 11 X Alsoo in het Elfde artijkckel van de Willekeure van het handtbogen gilde tot 's Gravenpolder te sien de ordinatie van de begraaffenisse als er een gildebroeder of gildesuster komt te overlijden voornamentlijk dat als dan ijder gildebroeder sal gehouden sijn op de boete van 2 schellingen ter begraaffenis te komen: Ende dat het somtijdts gebeurt dat er gildebroeders sin die niet ter begaaffenisse en compareeren of komen: Soo is 't dat hooftman en dekens ende ook de gemeene gildebroeders eenstemmig om dit voor te komen, hebben besloten dat van nu voortaan naar het teijkenen desse bij overlijden van eenig gildebroeder of gildesuster ijder gildebroeder sal gehouden sijn ter begraaffenis te komen op boete van vijf schellingen of ten waare bij siekten of uijtlandig sijnde, dewelke vrij sijn van dusdannige boete: Maar ook soo is met eenparigheidt van stemmen besloten dat soo wanneer tot heijnkensant van de schutters den vogel geschoten wort ende het hantboge gilde van s Gravenpolder dus versogt sijnde tot heijnkensant te compareren ende ook ijmandt bevonden wert niet mede compareerende of t huijs te blijven sonder merkelijke oorsake van siekte of uijtlandigheidt die sel even ook verbeuren de boete van vijf schellingen soo als t gestelt is op het artijkel van de begraaffenisse: het welke met eenparigheidt van hooftman koning en dekens en de gemeene gilde broeders is goedt gekeurt ende besloten Waar toe hooftman koning en dekens dit hebben onderteijkent in presentije van alle de gildebroeders op den 24 april 1764. Marinus Wilse hooftman Marijnus Jobse Adriaan Dooman als boekhouder Bijlage V. Rekeninge van t hantbogen gilde van s gravenpolder Jan Lindersz Ruloff hooftman Jacob Nagelkke coninck Olivier Dingenisz en Johannes Lerenburg dekens ende dat voor de gemeene gilde broederen gedaan op den 16 december 1672. Ontfangen als volcht: voor eerst comt hier voorgoet het oude slot 0-5-4 noch comt hier voor ontfanc vande gorsinge van t doel hoffhet jaer van Willem de Backer 0-12-0 noch van dien de gorsinge vantselve doel hoff t jaer 1672 0-8-0 noch comt hier voor ontfanck van Witte Corn, molenaer over 1 -5-0 noch comt hier voor ontfanck van Pieter Vermet vande vijff voorgaende jaren van meel te weten de jaren 1665 1666 1667 1668 1669 2-15 noch comt hier voor ontfanck van Willem Cornsz. de Backer van de steinge 0-13-4 noch comt voor ontfanck van Mars Stein over coop van boomen op doel hoff 1-0-0 noch comt hier voor ontfanck van vier gilde kannen die verkocht zijn aan Ijsack van Flierenburgh voor acht schell. 4 gr. stuck 1 -14 noch comt hier voor baten van 2 gilde broeders in te comen ijder 2 schell. 0-4 Soma den ontfanck int gehele comt 8-16-8 Volcht debetalinge daer op gedaen betaelt op den 18 meije 1670 aen Pieter van Spelen van de doelen te maken 0-8-4 noch betaelt op den 6 dec 1670 aen Aderiaen de Pijper van tgene sijn broeder verschoten heeft voor een alff vat bier blickt bij ordenantie 0-4-4 betaelt op den 18 augusti 1672 aen Frederick van de Velde over het schrijven van een wille cuere 0-10-0 betaelt op de 18 October 1672 aen Claes Jacobse van een alff vat goet bijer dat gehaelt is op den 21 april 1671 blickt bij quijtantie 0-14-6 noch betaelt den axcijs van t bijer 0-3-6 noch betaelt aen Johannes Lerenburgh tgene den selven verschooten heeft 0-4-0 noch betaelt aan Pieter Jacobse 0-0-6 90

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1995 | | pagina 92