ONDERWIJS EN ONDERWIJZERS IN KAPELLE VANAF DE FRANSE TIJD TOT 1859 Leerboeken in de gronden der Nederduitsche taal. 1. Schooloefeningen, of handleiding tot de Nederduitsche taalkunde, uitgegeven ten dienste der Stadsscholen te Haarlem. 2. H. Wester: Bevattelijk onderwijs in de Nederlandsche spel- en taalkunde voor de Schooljeugd. Leerboeken in het kunstmatig lezen. 1. Leeslesjes behoorende bij de Verhandeling over het kunstmatig lezen, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Leerboeken in het cijferen. 1J. Brunt: Eerste beginselen der rekenkunde, 4 stukjes; 2. Rekenboek voor de Scholen in ons Vaderland, bij Van den Hey te Amsterdam; 3. W. Bartjens: Vernieuwde Cijfferingen; 4. A.B. Strabbe: Eerste beginselen der Arithmetica of rekenkunst, 3 delen; 5. H. Aeneae: Rekenboek voor de Nederlandsche Jeugd, 2 stukjes; Leerboeken in godsdienstonderwijs en zedekunde. 1. Eenige korte vragen, voorheen door J. Borstius zaamgesteld, opnieuw uitgegeven te Utrecht bij Blanche, 1801; 2. J.P. Jungst: Zedelijk onderwijs voor Schoolkinderen; 3. A.M. Moens: Zedekundig Schoolboek, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Leerboeken in bijbelse geschiedenissen. 1. H. Wester: Bijbelse Geschiedenis; 2. A. van den Berg: Bijbelsche Historievragen, 19e druk; 3. A. Brink: Kort Onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis van het Oude en Nieuwe Verbond, 2 stukjes. Leerboeken in andere wetenschappen. 1Geografisch Zakboekje voor de Jeugd; 2. Eerste Schoolboek der Aardbeschrijving volgens eenen geheel nieuwen leeitrant zamengesteld met eenige kaarten enz. bij J.H. Poster te Amsterdam; 3. H. Wester: Schoolboek der Geschiedenissen van ons Vaderland; 4. H. Curas en Schröck: Kort begrip der Algemeene Geschiedenis, 4 stukjes, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 5. G.V.A. Vieth: Wiskundig leerboek; 6. J.A. Uilkens: Korte Schets der Natuurkennis; 7. J. Buis: Natuurkundig Schoolboek in 4 deelen, met platen. Bijlage 4. Archief stad Goes, Maandboekje der Stad Goes en eilanden Zuid- en Noord-Beveland 1829 nr. 1-2. pag. 1-14. Berigt der plegtige inwijding der nieuwe school te Kapelle. Kapelle, den 2 Januarij 1829. Heden werd de nieuw gebouwde school ingewijd. Het gemeente-Bestuur, de schoolopziener en verdere genoodigden, onder welke de heer officier van Justitie bij de regtbank van eersten aanleg te Goes, vergaderden ten negen uren in het Gemeentehuis. Van daar zich naar de school begeven hebbende, zongen de aldaar bijeen gekomen kinderen een afscheids-lied. Gemeld bestuur en verder tegenwoordigen, gevolgd door de kinderen en onderwijzers, verlieten de oude school en gingen plegtstatig naar de nieuwe, onder klokgelui. De kinderen, klassikaal gezeten zijnde, zongen wederom een toepasselijk gezang, terwijl daarna de heer schoolopziener de navolgende rede uitsprak. Citaat: "Ja, onderwijzer! Gij zijt dank aan het Gemeente- en Opperbestuur verschuldigd, voor Uwe benoeming in eene zoo aanzienlijke Gemeente als die van Kapelle. Gij zijt verpligt die dankbaarheid te toonen, door de opofferingen voor het schoolgebouw, 't welk wij heden inwijden niet voor een tijd vruchteloos te maken. Door Uwen ijver, door Uwe geschiktheid voor het onderwijs, moeten vooral de ouders, voogden en arm-bestuurders 95

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1997 | | pagina 113