ONDERWIJS EN ONDERWIJZERS IN KAPELLE VANAF DE FRANSE TIJD TOT 1859 van verschillende godsdienstgezindheid: - tweede stukje 1844; - derde stukje, tweede druk 1847. 18. Lees-oefeningen voor kinderen, toegepast op de vijf eerste tafels van den Heer Prinsen, eerste stukje, 1859. - zesde, zevende en achtste tafel, tweede stukje; - negende tafel, derde stukje. 19. Leer- en herhalings-school voor jonge lieden. Twee-maandelijksch tijdschrift onder redactie van H. Sluijters, eerste jaargang, eerste stuk, Goes, October 1852. Bijlage 6. RAZ94. Inv.no.80. Schoolbezoek te Kapelle. Heden na den middag hadden wij het genoegen onze taak van schoolbezoeken met de visite bij onzen vriend Sluijters te voleindigen. Daar onze komst reeds in de vorige week bepaald, maar toen om het ongunstige weder uitgesteld was, kwamen wij nu geheel onverwacht. Het getal zijner scholieren was mede niet zoo groot als het wel zijn konde, hetwelk voor het tegenwoordige almede veroorzaakt werd door het bezoeken eener verkooping in de nabijheid. Er waren 40 jongens en 37 meisjes aanwezig, die onze binnenkomst met hunne groet beantwoordden, en ordelijk en bedaard hunne werkzaamheden verrigheden. Terwijl de middelste klasse overluid las, was de hoogste met rekenen en de laagste met leezen en schrijven bezig. Ook hier vonden wij goede schrijvers, gevorderde rekenaars een zelfs, die zich in het bouwkundig rekenen oefende) en vlugge lezers, wijl wij bij de stille werkzaamheden in de middelste klas ook zulke verstandsoefeningen vonden, die, naar aanleiding van Sluijters werkje, de jeugd zoo goed bezig houden. Het gezang, hier enkel tot kerkgezang bepaald, voldeed ons zeer wel, en deed zien dat de kinderen met hetzelve eigen gemaakt worden. Alzoo hadden wij ook hier de overtuiging, dat Sluijters niet zoozeer in velerlei, maar in die vakken onderwijs geeft, welke met de behoeften zijner school en van enkele leerlingen in het bijzonder meest overeen komen. Goes, 27 January 1847. W. Swart (burgerschool) J.K.A. Cromjongh (armenschool) 97

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1997 | | pagina 115